Oyun ve yazılım ihracatçılarına ciddi teşvik ve destek var

26.09.2022
Oyun ve yazılım ihracatçılarına ciddi teşvik ve destek var


Tecim Basanı Muş, Alt+Tab Yazılım Kuluçka Merkezi’nin açılışında, oyun yazılımcılarına ciddi destek sunar bulunduğunu belirtti.

Mehmet Muş: Oyun ve yazılım ihracatçılarına ciddi teşvik ve destek var

Güngören Belediyesi tarafınca “3. Binyılı İnşa Et” mottosuyla, Alt+Tab Yazılım Kuluçka Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi.

Açılışa katılan Tecim Bakanı Mehmet Muş, yazılımın Türkiye açısından önemine değinerek, “Bizim bilhassa oyun ve yazılım ihracatçılarına yönelik oldukça ciddi teşviklerimiz ve desteklerimiz var. Destek kalemlerimizin en büyük kısmını da yazılıma ayırmış vaziyetteyiz.” ifadesini kullandı.

Oyun yazılımı yapanlara iyi mi ihracat yapacakları öğretilecek

Bakan Muş, yazılımın Türkiye açısından önemine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Buradan oyun geliştirip bunu yurt dışına satan, ihraç eden oldukça fazla gencimiz var. Ben buradaki kursiyerler toplandıktan sonrasında biz bakanlık olarak buradaki arkadaşlara da bir bilgilendirme de yapabiliriz. Şu demek oluyor ki buralara iyi mi müracaat edecekler? Bakanlığın desteklerinden iyi mi istifade edecekler? Iyi mi faydalanacaklar? Hem ülkeye, bu bir kazanım olarak gelir hem de kendilerinin kariyerlerinde mühim bir avantaj elde etmiş olur diye düşünüyorum.”

Mehmet Muş: Oyun ve yazılım ihracatçılarına ciddi teşvik ve destek var VİDEO

Mehmet Muş: Oyun ve yazılım ihracatçılarına ciddi teşvik ve destek var #1

“Yazılım, geleceğin mesleği”

AA’nın haberine nazaran, Muş, Alt+Tab Kuluçka Merkezi’nin gençlerin kursiyerlerin gelişimine ciddi katkı sunacağına dikkati çekerek, şu ifadeleri kullandı:

“Eğer burası ciddi anlamda rağbet görürse kesinlikle belediyemiz daha değişik bir mekanı ileride tasarlayacaktır. Yazılım, geleceğin mesleği şu an bile bu kullandığımız mikrofondan şu an meydana getirilen kayıtlara kadar pek oldukça alanı domine ediyor. Dolayısıyla azalacak bir trendi yok. Artarak devam edecektir. Hayatımızın her alanında yazılım olacaktır. Otomatik kapının açılışından klimanın çalışmasına kadar kablosuz mikrofonlardan telefonların kayıt almasına kadar bilgisayarlara kadar yaşamın pek oldukça alanını domine eden bir alan burası.”

Mehmet Muş: Oyun ve yazılım ihracatçılarına ciddi teşvik ve destek var #2

Üçer aylık eğitimler verilecek

100 kişilik emek verme alanı, 70 kişilik konuşma salonu, oyun ve dinlenme alanı, dört tane toplantı odası, 150 metrekare ortak alana haiz olan Alt-Tab Yazılım Kuluçka Merkezi’ne başvurular online olarak kabul edilecek. Her üç ayda bir 7 kişiden oluşan 16 ekip merkeze kabul edilecek. Ekipte yer alacak kişiler 17-30 yaş içinde olacak.

Mehmet Muş: Oyun ve yazılım ihracatçılarına ciddi teşvik ve destek var #3

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.