Oyuncular Intel ARC GPU ile Linux’a geçecek!

01.02.2022
Oyuncular Intel ARC GPU ile Linux’a geçecek!


Intel ARC ekran kartları, lansman esnasında yada sonrasında Resizable BAR (Tekrardan Boyutlandırılabilir) BAR (ReBAR) desteğine haiz olacak benzer şekilde görünüyor. ReBAR teknolojisi, özelliği destekleyen oyunların kare hızı performansını artırabilir. Bu oyun sıralaması şu anda oldukça kısa, bir tek ReBAR desteğini Intel’in gelecek ARC ekran kartlarında görmek güzel olacak.

Phoronix tarafınca hazırlanan bir rapor, Intel geliştiricilerinin Linux sürücü desteği üstünde çalıştığını açıklıyor. Son olarak çekirdek yamalarının notlarına bakılırsa ReBAR desteği de Linux desteğiyle yolda. Bu, Linux tarafındaki oyun deneyimini hızlandırabilir, bir tek kullanıcılar Windows’tan Linux’a geçmek isteyecek mi?

Intel, 2021 yılı için rekor gelir bildirdi!


Intel, 2021 yılı için üstün dereceli gelir bildirdi!

Dünyanın en büyük çip üreticisi Intel, 2021 yılını üstün dereceli kazançla kapattı! İşte firmanın CEO’sunun açıklamaları ve detaylar…

Intel ARC Linux’ta oyun oynamanızı sağlayacak

Bilmeyenler için ReBAR teknolojisini birazcık açıklayalım. ReBAR özelliği, CPU’nun tüm arabelleğine erişimini sağlayarak belirli oyunların kare hızı performansını artırabilen bir PCI Express teknolojisidir. Özetlemek gerekirse bilgisayarın CPU ve GPU’daki büyük veri parçalarıyla kontakt kurmasını sağlar.

Kare hızı performansını artırmanın diğeri bazı şekillerinden değişik olarak, ReBAR şimdilik yalnızca küçük bir oyun koleksiyonu tarafınca destekleniyor. Red Dead Redemption 2 benzer şekilde en iyi bilgisayar oyunlarından bazıları bu özelliği desteklemekte, bir tek alternatifleri kadar yaygın değil.

Intel’in ARC Linux yaması için hazırladığı notlar, “Intel Alchemist (yada DG2)’den başlayarak, cihazın yöresel belleği için tekrardan boyutlandırılabilir BAR desteğine haiz olacağız, bir tek bazı durumlarda son BAR boyutu hala toplam yöresel bellek boyutundan daha küçük olabilir.” diye açıklıyor. Bu benzer şekilde durumlarda, yöresel belleğin yalnızca bir kısmı CPU’ya erişebilirken, geri kalanına GPU vesilesiyle erişilecek.

NVIDIA’nın RTX 30 serisi ekran kartlarında ReBar desteğinin bulunduğunu, AMD’nin ise Smart Access Memory (Akıllı Erişim Belleği) isminde benzer bir teknolojiye haiz bulunduğunu hatırlatalım.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

ETİKETLER: , , , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.