Header Reklam

Google Sponsor

Özel Firma SpaceX Uzaya Astronot Gönderdi!

01.06.2020
Özel Firma SpaceX Uzaya Astronot Gönderdi!

Uzay sektöründe özel firma olarak karşımıza çıkan SpaceX, uzaya astronot gönderdi! Tarihsel bağlamda ilk defa devletlerden bağımsız olarak özel bir şirket uzaya insan gönderdi. Gönderilen astronotlar ise NASA tarafından yetiştirildi. Üstelik Spacex canlı yayınınında tüm olanlar canlı canlı aktarıldı.

SpaceX’in Falcon 9 adındaki roketi, iki astronotunu  ve Crew Dragon kapsülünü dünyanın gözü önünde başarılı bir şekilde uzaya gönderdi. Çok kısa süre içerisinde atmosferden çıkmayı başaran roket daha sonra kapsülden ayrılarak Atlas okyanusu üzerinde seyir eden SpaceX istasyonuna geri dönmeyi başardı. Şunu da belirtmekte fayda var ki geri döndüğü gemi; drone bir gemiydi.

SpaceX Firmasının yaptığı açıklamaya göre ise astronotlar, başarılı bir şekilde uzaya yerleşti. Ayrıca, Dragon uzay aracının kapağı ise kapatıldı.

Uzaya İnsan Gönderen İlk Özel Şirket

Uzaya çıkan ilk insan; Yuri Gagarin, uzaya çıktıktan sonra bütün uzaya çıkanlar devlet tarafından gönderildi. SpaceX ise bu kuralı bozan ilk özel şirket oldu. Bilindiği üzere SpaceX, uzaya sadece cansın yükleri taşıyordu. Falcon 9’un tepe kısmı hep boştu. Fakat, son yapılan atılım ile birlikte 2 astronot, uzaya başarılı bir şekilde gönderildi. Bunun sonucunda da SpaceX uzaya başarılı bir şekilde ulaştı.

2 astronotun bulunduğu kapsülün ismi ise Dragon kapsülü. Bu iki NASA astronotunun adları; Bob Behnken ve Douglas Hurley olarak aktarıldı. Bu iki astronot hazırlıkları tamamlamak için 1 haftadır Kennedy Uzay Merkezi’ndeydiler.

Spacex Uzaya Neden Astronot Gönderdi? Görevleri Neler?

SpaceX, uzaya astronot gönderdi haberinden sonra, neden? Soruları sorulmaya başlandı. Bu başlık altında SpaceX’in uzaya neden astronot gönderdiğine değineceğiz.

  • Dragon kapsülünün iç kapasitesi normalde 7 fakat, uzaya 2 astronot gönderildi.
  • ISS’ye ulaşmış Dragon kapsülü, otonom olarak istasyona sabitlenecek ve astronotlar uzaydaki testlerini yapmaya başlayacak.
  • Astronotların kontrol yaptıkları ekran düğmelerle değil ,dokunmatik ekranlarla kontrol edilecek.
  • Crew Dragon’un bir diğer amacı ise Rusya’dan zorunlu olarak alınan Soyuz roketlerinden bağımsız hale gelmek. Bilindiği üzere NASA, yıllardır bu roketleri almak zorunda kalıyor.
  • Crew Dragon, ABD’ye uzay otoritesini ve prestijini tekrar kazandırmayı hedefliyor.


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.


Google Sponsor