Özgür Hususi ‘hepimiz hazır olsun’ diyerek duyurdu: Gündeme bomba şeklinde düşecek

04.04.2022
Özgür Hususi ‘hepimiz hazır olsun’ diyerek duyurdu: Gündeme bomba şeklinde düşecek


CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Hususi, katılmış olduğu canlı gösterim programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. “EYT bizim eğer olmazsa olmazımız. 3600 ek gösterge kırmızı çizgimiz” diyen Hususi, “AK Parti hükümeti EYT mevzusunda bizimle aynı açıklamayı yaparsa derhal aynı oyu veririz” açıklamasını yapmış oldu. Açıklamasının devamın Hususi, “Gündeme bomba şeklinde düşecek bir seçim bildirgesine hepimiz hazır olsun” dedi.

thumbs_b_c_b4f592b962e7e4d528f2a40f6c3f6b78

Hususi’in açıklamasından satır başları:

“SEÇİM YAKLAŞTIĞINDA BU YAPTIKLARINA PİŞMAN OLACAKLAR”

“Ilk olarak biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak vatana ihanet şeklinde bir kavram kullanmadık. O şekilde vatana ihanet, vatan hainliği şeklinde kavramları AK Parti oldukca kolay kullanılır bir hale getirdi ve değersizleştirdi. Siyasetin içinde bu kavramların kullanılmasını doğru bulmuyoruz. Seçim Kanunu’nun iktidarın Cumhur İttifakı’nın bir umarsızlık kanunu bulunduğunun farkındayız. Kendi kazdıkları kuyuya düşecekler. O yüzden biz bu Seçim Kanunu’ndan seçimin sonucu açısından asla endişeli değiliz. Hatta iddia ediyoruz ki seçim yaklaştığında bu yaptıklarına pişman olacaklar. Baştan söyleyeceğim son söyleyeceğimi. Neye karşısınız dediğinizde? Bizim siyasal değerlendirmelerimizin yanında anayasaya aykırılık değerlendirmelerimiz var. Biz bu kanunun bazı maddelerini AYM’ye götürüyoruz. Toplamda 3 madde gidecek. Birincisi İlçe Seçim Kurulu Başkanları 5. Madde. İl Seçim Kurulu Başkanları’nın görevini düzenleyen 6. Madde ve Cumhurbaşkanı’nın durumunu düzenleyen maddeyi AYM’ye götüreceğiz. Onun haricinde hesaplama yöntemleriyle derdimiz yok. Bu seçimin sonunda AK Parti ile MHP kaybedecek. Biz seçimin sayımına oyların sayımına ve milletvekili çıkarılmasına ilişkin maddelerle ilgili Anayasa Mahkemesi’ne gitme derdinde değiliz.

“SEÇİM GÜVENLİĞİ KONUSUNA GÖREVİNİ YAPMIYORLAR DEMEKTİR”

Parmak boyasının ibtidai bir yöntem olduğu doğru. Güçlük şu: Sayın Ali İhsan Yavuz’un yanıt vermesi ihtiyaç duyulan. Yirmi senedir ülkeyi yöneteceksiniz, seçmenin yüzde 75’i. Dört seçmenden 3’ü parmak boyasına gerekseme var diyorsa siz bu seçimlerin adil, saydam, doğru yönetildiği mevzusunda bırakın bizi kendi seçmeninizi ikna edebilirsiniz. AK Parti’de oran yüzde 60, MHP’de oran yüzde 62. En geniş mutabakat Türkiye’de parmak boyasının lüzumlu olduğu yönünde. Eğer parmakları boyamayı yurttaş istiyorsa AK Parti seçim güvenliği mevzusunda görevini yapmıyor anlamına gelir.

ANKETLERDEKİ SON DURUM

Artık oy meselesini Anayasa Mahkemesi’ne götürmüyoruz. Yaptırdığımız birçok ankette CHP kiminde 28, kiminde 27, kiminde 29. AK Parti kiminde 30, 32. Sonuçlar bunlar. MHP o anketlerde yüzde 4. Şöyleki bir gerçek var. Fazlaca büyük bir kararsız kitle var. O kararsız kitle dağıtıldığında oluyor fakat kararsız kitle AK Parti’den, bir buzdağından kitlenin koptuğu şeklinde gidiyor. Bu kararsızları aritmetiksel dağıtırsanız AK Parti lehine bir dağılım gösteriyor fakat o kitle oradan kopmuş. Seçimden CHP birinci parti olarak çıkacak. O yüzden bir korkumuz yok.

“GÜNDEME BOMBA GİBİ DÜŞECEK”

Görkemli bir ikinci yüzyıl seçim beyannamesi geliyor. Size şu şekilde tasvir edeyim. Iyi mi bir seçim bayannamesi? Türkiye Cumhuriyeti seçim tarihinde belli seçimlerdeki belli beyannameler kritiktir. Bunlardan en önemlilerinden bir tanesi 2015 yılındaki CHP’nin seçim bildirisiydi.

Cumhuriyet Halk Partisi pandemide kongresini yapmış oldu. Ötekiler ertelemişti, sonradan takvimi başlattılar. Biz Ağustos ayında kongremizi yaptık. CHP, pandemide kurultay yapmadı sözü doğru değil. Seçimlere 3 ay kala kongreye gitmemizi kimse bizlerden istemesin. Biz ek olarak her an bir erken seçiminde bulunan bir parti olarak dönerek de mahalle ilçe il kongreleri meydana getirecek değiliz. Gündeme bomba şeklinde düşecek bir seçim bildirgesine hepimiz hazır olsun.

“BİZİMLE AYNI AÇIKLAMAYI YAPARSA HEMEN AYNI OYU VERİRİZ”

EYT bizim eğer olmazsa olmazımız. 3600 ek gösterge kırmızı çizgimiz. AK Parti hükümeti EYT mevzusunda bizimle aynı açıklamayı yaparsa derhal aynı oyu veririz.

İMAMOĞLU VEYA MANSUR YAVAŞ ADAY OLACAK MI?

Millet İttifakı ve 6’lı mutabakata erişince bahsettiğiniz mevzuya geleyim. 50+1’lik sistem tüm partilerde olduğu şeklinde ittifak arayışını gündeme getiriyor. Bizim tarafta bu işin mimarı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener çıktıkları bu yolda mühim mesafe almış durumdalar. AK Parti bizim adayımız “Recep Tayyip Erdoğan’dır” açıklamasını yapmadı. Biz duymadık. Bizim göstereceğimiz aday Türkiye Cumhuriyeti’nin 13. Cumhurbaşkanı olacak. Bizim göstereceğimiz adayın seçimi kazanacak bir aday olması esas. Bunun altını Kemal Kılıçdaroğlu çiziyor. Adayımız ittifak parti liderlerinin mütabakatını taşıyan bir aday olacak.”

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Yunanistan'a 'diyalog' mesajıYunanistan’a ‘diyalog’ mesajı
Yer: Çanakkale! 40 dakikada çekebildiler, 3,5 metre boyunda ve yarım ton ağırlığındaYer: Çanakkale! 40 dakikada çekebildiler, 3,5 metre uzunluğunda ve yarım ton ağırlığında
Eşi ve 4 yaşındaki oğlu ölmüştü! Kanlı aile faciasının perde arkası ortaya çıktıEşi ve 4 yaşındaki oğlu ölmüştü! Kanlı aile faciasının perde arkası ortaya çıktıYAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.