Panama’da keşfedilen kurbağa türüne Greta Thunberg’in adı verildi

18.01.2022
Panama’da keşfedilen kurbağa türüne Greta Thunberg’in adı verildiÇevre kuruluşu olan Rainforest Trust tarafınca Panamada keşfedilen bir kurbağa türüne genç çevre aktivisti Greta Thunberg’in adının verildiği açıklandı.


Panama'da keşfedilen kurbağa türüne Greta Thunberg'in adı verildi

İsveçli genç çevre aktivisti Greta Thunberg’in adı sık sık yapmış olduğu çıkışlarla gğndeme geliyor.

19 yaşındaki aktivistin adı bu kez oldukça değişik bir nedenle gündemde.

ABD merkezli bir çevre kuruluşu olan Rainforest Trust, 30. yıl dönümü etkinliğinin bir parçası olarak, bilimsel olarak yeni tanımlanmış bazı türlere isim vermek için anket düzenledi.

KURBAĞAYA ADI VERİLDİ

Bu kapsamda, Panama’nın ücra köşelerinde yaşayan bir yağmur kurbağasına da iklim aktivisti Greta Thunberg’in adı verildi.

Pristimantis gretathunbergae adında olan kurbağanın iri gözleri dikkat çekerken İsveçli aktivist mevzuyla ilgili yorum yapmadı.

Kendine özgü büyük siyah gözleri olan küçük, parlak renkli kurbağa, araştırmacı Abel Batista liderliğindeki bir bulgu gezisinde ortaya çıkarıldı.

Panama da keşfedilen kurbağa türüne Greta Thunberg in adı verildi #1

12 YENİ TÜR BULUNDU

Batista ve ekibi, 12 yeni tür buldukları ve sekiz bilimsel yazı yayınladıkları Panama’da son 10 senedir çalıştıklarını söylemiş oldu.

Thunberg’in adını alan kurbağanın doğu Panama’daki Cerro Chucantí rezervindeki bulut ormanında bulunmuş oldu.

TÜR RİSK ALTINDA

Öte taraftan, bilimsel olarak Pristimantis gretathunbergae olarak adlandırılan yağmur kurbağasının habitatı, tarlalar ve sığırlar için otlak açlmasının niçin olduğu süratli ormansızlaşma sebebiyle risk altında bulunuyor.

Panama da keşfedilen kurbağa türüne Greta Thunberg in adı verildi #2

 

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.