Pandemi’de Tam Kapanma Bitiminde Bizi Neler Bekliyor?

01.05.2021
Pandemi’de Tam Kapanma Bitiminde Bizi Neler Bekliyor?

Pandemi ‘de Tam Kapanma Bitiminde Bizi Neler Bekliyor?

Dün  itibariyla 19.00 da, 17 günlük tam kapanma yasağı başladı. Birçok insan kapanma yasağında tatil yerlerine akın etti. Maddi durumu çok iyi olmayanlar da  kapanma sürecini evlerinde geçirecek.  Peki kapanma evresinden sonra bizi neler bekliyor? Normalleşme sureci için atılan adımlarda, Ramazan bayramını ‘da içine alan kapanma gündeme geldi. Böylece salgının önüne geçilmesi planlanıyor. Geçtiğimiz günlerde bilim kurulunun yaptığı toplantıda alınan karara vatandaşların uyması bekleniyor. Yoksa süreci daha ağır şekilde atlatacağımızı belirtiyorlar.

Kapanma Sonra Gelişme Süreci Nasıl İlerleyecek?

Son dönemde alınan tedbirlere rağmen, vakaların daha çok arttığı gözlemleniyor. Bu durum da tam kapanma sonrasında da normalleşme sürecini biraz daha askıya alıyor. Tam kapanma sonrasındaki verilere bakılarak sürecin ne yönde ilerlediği belirlenecek.  Tam kapanma ile alınan tedbirler sonucunda her hangi bir değişiklik olmazsa tedbirlere devam edilecek.

Kısıtlamalar Devam Edebilir mi?

Kısıtlamaların devam edip etmeyeceğini kapanma sürecindeki gelişmeler belirleyecek. Tamamen normalleşme sürecine geçilmesi biraz daha uzun zaman alacak gibi duruyor. Kapanma sonrasında daha önceden olduğu gibi bazı kısıtlamalar devam edebilir. Mesela Ramazan dolayısıyla 19.00’da olan kapanma yerini 21.00’a verebilir. Vatandaşa biraz daha rahat nefes aldırmış olur. Kesin kararı yine Sayın Cumhurbaşkanımız, Recep Tayyip Erdoğan verecektir. Alınan bu tedbirler, geçtiğimiz seneki duruma düşmemek adına alınmaktadır. Vatandaşlar şimdiden kapanma ile biraz bunalmış olsa da normalleşme sürecine biran önce geçebilmek için gereklidir.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın, salgının 31 bini aştığını belirtti. Böyle bir durumda, tam kapanma sonrası kimse normalleşmeyi beklemesin diye açıklama yaptı. Buda demek oluyor ki; Pandemi ‘nin hayatımızdan çıkması biraz zaman alacak gibi duruyor. Yaklaşık iki yıldır hayatımızı kabusa çeviren, Pandemi ‘nin bir süre daha süreceği açıkça görülmektedir. Bu durumda tedbiri elden düşürmemek gerekir.

Pandemi ile Alınacak Tedbirler Nasıl Olmalıdır?

Iki sene önce hayatımıza giren, Corona ile daha farklı boyuta girdik. Dilediğimiz şekilde dolaştığımız  zamanlar geride kaldı. Herşeyi saat dilimine göre yapar olduk. Buda demek oluyor ki alınan kararlar ne ise tamamen uygulamamız gerektiğidir. Pandemi sürecinde bir takım yaptırımları beraberinde getirdi. Bu yaptırımlar (evde kalma, belirli süreler içerisinde sokağa çıkma yasağı) ile normalleşmek adına ilerliyoruz. Şuan daha çok erken olsa bile ilerde mutlaka normal hayatımıza devam edeceğiz. Sosyal mesafeye dikkat etmeli, temizliğe ve kapanmada yasağa uyarak üzerimize düşeni yerine getirmeliyiz.

Pandemi ile alınacak tedbirler

  • Okullara bir süre daha uzaktan eğitimle devam edilecek.
  • Gıda ve Sağlık üzerine olan işyerleri kısıtlı işleyecek, belirli süreye kadar açık kalabilecek.
  • Diğer işyerleri kapanma sürecini uygulayacak.
  • Zaruri olan ve vatandaşın olumsuz etkilenmemesi için teknik işyerleri izinli çalışabilecek.
  • Tam kapanma zamanı yalnızca gıda ve Sağlıkla ilgili ilanların dışında tüm işyerleri kapanma sürecine girecek.
  • Kapanma sürecinde vatandaş dışarı çıkma yasağına uyacak.
YAZAR BİLGİSİ
Web Hane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.