Parasal sıkılaşmaya bağlı sıkıntılar olacak

27.08.2022
Parasal sıkılaşmaya bağlı sıkıntılar olacak


Fed Başkanı Powell, ABD’de yaşanmış olan enflasyonu dizginlemek için atılan adımların yarattığı gelişme ve istihdam anlamındaki sorunların bir süre daha yaşanacağını gündeme getirdi.

ABD’de alınan kararlar ekonomide enflasyonun düşmesini önceliyor sadece bu gelişme ve istihdama ters tesir ediyor.

Jackson Hole konferansında konuşan ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, enflasyon denetim altına alınana kadar ABD ekonomisinin “bir süre daha” sıkı para politikasına gereksinim duyduğunu belirtti.

Powell, bir süre daha sürecek olan sıkı para politikasının büyümede yavaşlama, daha zayıf iş gücü piyasası ve hanelerle işletmeler için problem yaşanacağı anlamı taşıdığını aktardı.

Fed: Parasal sıkılaşmaya bağlı sıkıntılar olacak #1

“Fiyat istikrarını tekrardan sağlamak birazcık vakit alacak”

Fiyat istikrarı olmadan her insana yarar elde eden kuvvetli iş gücü piyasası koşullarının sürdürülebilirliğinin sağlanamayacağını belirten Powell, şunları kaydetti:

“Fiyat istikrarını tekrardan sağlamak birazcık vakit alacak ve talep ile arzı daha iyi bir dengeye getirmek için araçlarımızı kuvvetli bir halde kullanmayı gerektiriyor. Enflasyonu düşürmek, muhtemelen trendin altında bir gelişme periyodu gerektirecektir. Ek olarak, büyük olasılıkla iş gücü piyasası koşullarında bir miktar yumuşama olacaktır.

“Enflasyon düşerken birazcık daha acı verecek”

Daha yüksek faiz oranları, daha yavaş gelişme ve daha yumuşak iş gücü piyasası koşulları enflasyonu düşürürken, hane halkları ve işletmelere birazcık da acı verecektir. Bunlar enflasyonu düşürmenin talihsiz maliyetleri. Sadece fiyat istikrarının tekrardan sağlanamaması oldukça daha büyük bir acı anlamına gelir.”

Bir sonraki faiz artışı oranı belli değil

Piyasanın faiz artışı beklentisi 50 ile 75 baz puan içinde değişmekle beraber, Powell, Fed’in 20-21 Eylül’deki para politikası toplantısında faizi ne kadar artırabileceği mevzusunda bir ipucu vermedi.

Fed

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.