Parmak çıtlatmak hakikaten zararı dokunan mı? Hep uyarırlar fakat…

08.02.2022
Parmak çıtlatmak hakikaten zararı dokunan mı? Hep uyarırlar fakat…Parmak çıtlaması duyunca zararlarından bahsetmeye başlamış olan birileri ne olursa olsun vardır. Peki parmakları çıtlatmak hakikaten de sağlığa zararı dokunan mı?


Parmak çıtlatmak gerçekten zararlı mı? Hep uyarırlar ama...

Parmak çıtlatmak, minik büyük fark etmeksizin alışkanlık haline gelebilen bir fiil.

Bazıları ses çıkarıncaya kadar tek tek parmaklarını uçlarından çeker. Bazıları ellerini yumruk yaparak yada parmaklarını geriye doğru iterek hepsini aynı anda çıtlatır.

Ve tam da o anda etrafınızdan ne olursa olsun bir ses yükselir: Yapma, fazlaca zararı dokunan…

Parmak çıtlatma sonucu çıkan ses anlam ifade etmeyen bir halde rahatlama duygu yaratırken, eklemler de gevşemiş hissedillir. Öte taraftan çıtlatma alışkanlığının zararlarından da çoğunlukla bahsediliyor.

Peki el ve ayak parmaklarını çıtlatmak zararı dokunan mı? Parmak kütletmek eklemlere zarar verir mi? Sizler için araştırdık…

NEDEN PARMAKLARIMIZI ÇITLATIRIZ

Pek fazlaca insan parmak eklemlerini kırmanın aslına bakarsak eklemde daha çok boşluk yarattığını, böylece gerginliği azaltıp hareketliliği artırdığını düşünür.

Bazıları ise nedenini strese bağlar. Bu onlara bir oyalanma sağlar ve hiçbir şeye zarar vermeden streslerinden kurtulduklarını hissederler.

Saçınızı kıvırmak yada ellerinizi ovuşturmak benzer biçimde, parmak boğumlarınızı kırmak da gerilmiş hissettiğinizde ellerinizi meşgul etmenin yaygın bir yoludur.

Parmak çıtlatmak gerçekten zararlı mı? Hep uyarırlar ama...  #1

ÇITLAMA SESİ NASIL ÇIKAR

Eklemler arasındaki boşluk artınca, eklem sıvısı içindeki gazlar küçük baloncuklar oluşturur; artan boşluğa dolan extra sıvı bunların birleşip daha büyük baloncuk oluşturarak patlamasına niçin olur. Eklemler bir kez çıtlatıldı mı ortalama 15 dakika süresince tekrardan çıtlatılamaz. Bu sırada eklem düzgüsel haline döner ve sıvı içinde daha çok gazın çözülmesi, böylece yeni baloncukların oluşması mümkün olur.

Parmak çıtlatmak gerçekten zararlı mı? Hep uyarırlar ama...  #2

PARMAK ÇITLAKMAK ZARARLI MI

Parmak çıtlatma esnasında bağlarda yada kıkırdakta ciddi bir zorlanma olmaz ve ses oluşumunda bir tesiri bulunmaz. Bundan dolayı parmak çıtlatmanın eklem yapısı üstüne malum ciddi bir negatif tesiri yoktur.

Nadiren görülse de, gün içinde 2-3 kere parmak çıtlatıyor olmak parmakların gerilmesine niçin olur sadece bu geçicidir. Daha çok parmak çıtlatmak parmakta bulunan bağ dokunun zedelenmesine niçin olabilmektedir.

Öte taraftan parmak çıtlatmak bir tik haline ulaştığında, toplumsal hayatta zorluklar da yaşanabilir.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir