Pegasus casus yazılımı bir kez daha iPhone’da ortaya çıktı!

22.02.2022
Pegasus casus yazılımı bir kez daha iPhone’da ortaya çıktı!


Geçtiğimiz yıl Pegasus casus yazılımı birçok kez kendini önemli kişilerin telefonlarında gösterdi. Peşinden, İsrail merkezli QuaDream şirket ile İsrail ve Macaristan’da ortaya çıkan Cytrox yazılımları da benzer işlerle gündem oldu. Fakat geçtiğimiz günlerde, Suudi Arabistanlı aktivist Loujain al-Hathloul’un iPhone’una gelen sahte görüntü dosyası içinde ortaya çıkan Pegasus, piyasada hala varlığını sürdürdüğünü gösterdi.

Casus yazılım Pegasus tehlikesi sürüyor: 3 kişide daha tespit edildi!


Casus yazılım Pegasus tehlikesi sürüyor: 3 kişide daha tespit edildi!

Casus yazılım Pegasus tehlikesi sürüyor. Yazılım, son olarak Bahreyn’de bulunan 3 aktivisitin telefonunda tespit edildi.

Pegasus casus yazılımı neyi hedefliyor?

NSO Group’un Pegasus’u ve peşinden ortaya çıkan QuaDream ve Cytrox yazılımlarının ortak noktası yalnızca aynı işi yapıyor olmaları değil. Bununla birlikte 3’ü de İsrail merkezli. Hatta pek fazlaca kişi, 3’ünün de NSO Group ile organik bağları bulunduğunu öne sürüyor.

Pegasus casus yazılımı

Genel olarak siyasetçi, gazeteci, akademisyen ve meşhur kişileri hedef alan bu casus yazılım, Android ve iOS işletim sistemlerinde üreticilerin neredeyse keşfedemediği arka kanalları kullanarak, bir bildiri yada bağlantı linki üstünden telefonlara sızıyor. Üstelik ortaya çıkan bilgilere bakılırsa, aleti kapatıp açtığımızda bile çalışabiliyor.

Bilhassa geçtiğimiz senenin yazları bazı hükümetlerin ilgisini çeken bu yazılımların, meydana getirilen araştırma sonucunda 50 binden fazla cihaza yerleşerek verileri çekmiş olduğu öne sürüldü. Hatta bu hafta içinde Bahreyn’de bulunan bir avukat, gazeteci ve ruh sağlığı danışmanı olmak suretiyle 3 kişide tespit edildi.

Pegasus casus yazılımı

Son olarak da Suudi Arabistanlı aktivist Loujain al-Hathloul, geçtiğimiz senenin Şubat ayında hapisten çıktıktan sonrasında, devlet destekli bilgisayar korsanlarının mail hesaplarına saldırmaya çalıştığına dair bir uyarı almış olduğundan endişeleniyor.

Bunun üzerine de Citizen Lab’den akıllı telefonu denetim etmesini isteyince iPhone’unda ortaya çıkan yazılım, meydana gelen bir hata sebebiyle üstünde bulunmuş olduğu görüntü dosyasını bozmuş olduğundan keşfediliyor. Doğrusu Pegasus casus yazılımı, bu kez izlerini tam olarak kapatmayı başaramıyor.

Meydana getirilen araştırmaların peşinden, İsrail polisinin Pegasus’u izinsiz gözetleme yapmak için kullandığı ortaya çıktı. Hatta bir dönem, FBI’ın bile bu casus yazılımı kullanmayı düşündüğü söyleniyor. Üstelik bazı devletlerin etken bir halde kullandığı da öne sürülüyor.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yada yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.