Petrol fiyatlarının 100 doların üstünde kalması umut ediliyor

13.04.2022
Petrol fiyatlarının 100 doların üstünde kalması umut ediliyorRusya-Ukrayna cenginde yaşanmış olan enerji fiyat artışları, tedarik sıkıntılarının yaşanması endişesi ve dost olmayan ülkelere ruble ile doğalgaz satışı enerji piyasalarını dalgalandırdı.


Petrol fiyatlarının 100 doların üzerinde kalması bekleniyor

Petrol piyasalarını etkileyen faktörler, sektör temsilcilerini görüş alışverişinde bulunarak fiyatlar üstünde öngörüde bulunmaya itti.

“Petrol tutarları yıl sonuna kadar 100 doların üstünde duracak”

Küresel enerji sektörü yöneticilerinin mühim bir kısmı, Rusya’nın Ukrayna’da başlatmış olduğu cenk sebebiyle üstün dereceli kıran petrol fiyatlarının minimum yıl sonuna kadar 100 doların üstünde kalacağını öngörüyor.

Londra merkezli Enerji Konseyi, “Küresel Sektör Anketi 2022” kapsamında dünyanın değişik bölgelerinden enerji sektörünün 517 temsilcisiyle görüştü.

Petrol fiyatlarının 100 doların üzerinde kalması bekleniyor #1

Ankete katılanların yarıya yakını fiyatların 75-100 dolarda olacağı görüşünde

AA’nın haberine gore anket neticelerinden derlediği bilgilere gore, sektör liderlerinin yarısı, petrolde jeopolitik gerilimler sebebiyle artan varil fiyatının yıl sonuna kadar 100 doların üstünde kalacağını öngörürken, fiyatların 75-100 dolar aralığında seyredeceğini düşünenlerin oranı ise yüzde 46,8 seviyesinde.

Ankete katılan sektör yöneticilerinin yalnız yüzde 2,7’si petrolün varil fiyatının 50 dolar bandında olacağını tahmin ederken, hiçbir sektör lideri fiyatların 50 doların altına düşmesini beklemiyor.

Petrol ve doğalgaz aramaya devam

Liderlerin yüzde 60’ı petrol ve doğalgaz aramanın faaliyetlerinde mühim bir rol oynamaya devam edeceğini belirtirken, yüzde 24’ü aksi yönde düşünüyor. Batı Afrika, iştirakçilerin yüzde 19,9’u için gelecek 24 ayda en büyük arama fırsatları bulunan bölge olarak öne çıkıyor. Bu bölgeyi yüzde 13,5 ile Cenup ABD ve yüzde 11,6 ile Guyana takip ediyor.

petrol

Iştirakçilerin yüzde 33,6’sı uzun solukta temiz enerji dönüşümünü fırsat olarak görüyor

Enerji sektörü liderlerinin yüzde 33,6’sı uzun solukta temiz enerji dönüşümünü fırsat olarak görürken, yüzde 25’i petrol yerine doğalgaz üretimini artırmanın daha çok fırsat sunacağını düşünüyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir