Pfizer’in koronavirüs hapına talep azalıyor

19.04.2022
Pfizer’in koronavirüs hapına talep azalıyorOmicron kaynaklı vakalar, Paxlovid hapına ilgiyi düşürdü. Son dönemde haptan reçete edilmediği açıklandı.


Pfizer'in koronavirüs hapına talep azalıyor

ABD merkezli ilaç şirketi Pfizer’ın, koronavirüsün antiviral tedavisi için ürettiği Paxlovid adlı hapına olan talep dünya genelinde gerileme kaydetti.

Paxlovid’in, klinik denemelerde yüksek riskli hastalarda hastaneye yatışları yada ölümleri ortalama yüzde 90 oranında azalttığı sonucuna erişilmiş, bu gelişmenin pandemiyle mücadelede mühim bir vasıta olmasının beklendiği vurgulanmıştı.

Paxlovid’e ilgi geriledi

Pfizer’ın hapına olan ilginin, “karmaşık uygunluk gereksinimleri, azaltılmış testler ve ilaç etkileşimleri potansiyeli” sebebiyle azaldığı açıklandı.

Omicron varyantı kaynaklı vakaların hafifçe seyretmesi de yüksek talebi engelliyor.

“Kontrol için gelen oldukça fazla insan yok”

Reuters’ın haberine gore; Paxlovid arzı, ABD, İngiltere, Japonya ve Cenup Kore’deki talebi oldukça geride bıraktı.

Florida’daki AdventHealth Centra Care’in kıdemli tıbbi direktörü Tabip Timothy Hendrix, “Kontrol için gelen oldukça fazla insan görmüyoruz.” dedi.

“Birkaç haftadır Paxlovid reçete etmiyorum”

Paxlovid’i birkaç haftadır reçete etmediğini söyleyen Hendrix, ilacı kullanmayan hastaların Omicron’un hafifçe hastalığa niçin bulunduğunu düşündükleri için reçeteyi reddettiklerini aktardı.

Hendrix, “Hastalarımızın bir çok ‘Eve gidip buna göğüs gereceğim’ diyor.” ifadesini kullandı.

Pfizer in koronavirüs hapına talep azalıyor #1

2022 için beklenen gelir

Pfizer, bu yıl 120 milyon Paxlovid üretmeyi planlıyor. Şubat ayı başına kadar imzalanan sözleşmelerden minimum 22 milyar dolarlık satış umut ediliyor.

Pfizer, Paxlovid için 100 hükümetle görüşmelere başladığını ve 26 ülke ile anlaşmaların yürürlükte bulunduğunu söylemiş oldu.

Firmanın açıklamasında, “Hükümetler; Omicron ve gelecekteki varyantlarla gelişen tablo karşısında taleplerini tanımlamaya çalışıyor. Bu, hızla gelişen bir durum ve saatten saate değişiyor.” denildi.

Pfizer in koronavirüs hapına talep azalıyor #2

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.