Phi Phi Adaları Nerede Ve Nasıl Gidilir?

27.06.2021
Phi Phi Adaları Nerede Ve Nasıl Gidilir?

Tatil için farklı ülkelere ve bu ülkelerin kendilerine özgü tarihi yerlerini keşfetmeye ayıran ziyaretçiler için bir çok alternatif bulunuyor. Bu seçenekler hem yeni yerlerin tanınmasını hem de dinlenme ihtiyacını karşılarken kültürel anlamda bilgilenmeyi de olanaklı hale getiriyor. Merak edenler için Phi phi adaları nerede ve nasıl gidilir? Phi phi adaları gezilecek yerler, konaklama, tarihi ve fonksiyonları hakkında bilgileri derledik.

Phi phi adaları Phuket ve Hint Okyanusu’nda Andaman ile Nicobar arasında kalan, Tayland ve Mynammar kıyıları ile çevrili Andaman denizinin tam orta kısmında bulunan adalardır. Takımada olarak bilinen bu adalar Krabi vilayetine bağlı olmakla beraber Ko Phi Phi Lee ve Ko Phi Phi Don adaları olarak iki adadan oluşur.

Phi Phi Adaları Nerede?

Phi phi adaları nerede, genellikle balayı çiftlerinin ve tatilcilerin sık olarak ziyaret ettikleri Phuket adaları ile Andaman Denizi arasında Phi phi adası yer alır. Tayland’ın Güney sınırları içerisinde yer alan bu adalar yerleşime açıktır. Ancak adaya sadece günübirlik ziyaret kabul edilir. 1950 yılında kuzeydeki Phang Nga Bay bölgesinden gelenler ve Krabi ziyaretçileri Phi Phi adalarında bir sömürge kurmuş, daha sonra müslüman balıkçılar da ağırlıklı olarak adayı ziyaret etmiştir. 1945 senesinde keşfedilmemiş olarak tarih boyunca adından söz ettirmiş olan adada 5 yıl sonraki sömürgecilik anlayışla ziyaretçi artışı yaşanmıştır. Adanın keşfinde hindistan cevizi çiftleri yer alırken zamanla bu ziyaretçi artışı otel, restaurant gibi yerleşimlerin de çoğalmasına neden olmuştur.

Phi Phi Adalarına Nasıl Gidilir?

Phi phi adalarına nasıl gidilir sorusunun cevabı, tekneleri tercih etmeniz gerekmektedir. Sadece Phuket bağlantısı üstünden değil Koh Lanta ve Krabi üstünden de tekneler ile adalara ulaşım sağlamanız mümkün. Rassada iskelesine yakındasın bu civardaki tekneleri, Krabi’de yer alıyorsanız kasabaya geldikten sonra 4 km uzaklıkta bulunan Klong Jilad iskelesini tercih etmelisiniz. Tekneden indikten sonra para istendiğini hatırlatmalıyız. Bir kişinin ödemesi gerekli olan ücret 20 THB olarak bilinmekte. Phi phi adalarına nasıl gidilir sorusunun cevabı; Khao Lak üzerinden Phi Phi adalarına uğramak, gezmek istiyorsanız feribot ve otobüs gibi bağlantılarını kullanabilirsiniz. Ödemeniz gerekli olan tutar ortalama 700-800 THB arasında değişebilir. Anlaşmalı acenta şirketleri ile tutarı çok daha uygun bir ücretle kapatmanız da mümkün.

Phi Phi Adalarında Gezilecek Yerler Nelerdir?

Phi phi adalarında gezilecek yerler için bölgede yer alan Ko Phi Phi Don ve Ko Phi Phi Lee, kendisine has kumsalları ve çeşitli deniz aktiviteleri olan yerlerdir. The Beach filminin çekiminin yapıldığı Ko Phi Phi Don, turizm açısından gelişmiş bir yer olmakla beraber Ton Sai adlı kasabaya sahiptir. Bu kasabada yer alan restoran ve barlarda kendisine özgü kokteylleri ve yerel lezzetleri deneyimleme imkanına sahipsiniz.

Laem Thons ve Long Beach gibi plajlara adanın etrafında bulunan teknelerle kısa bir süre içinde ulaşabilirsiniz. Özellikle deniz tutkunları için ziyaret edilmesi gerekli olan plajlar olduğunu söyleyebiliriz. Artı olarak Phi Phi Don’da kayalara tırmanmak ve dalış gibi aktiviteleri gerçekleştirebiliyorsunuz.

Ko Phi Phi Lee konaklama için müsait bir yer değil. Burada günlük geziler yapabilir, doğa harikalarının ve Maya plajının tadını sonuna kadar çıkarabilirsiniz.

Phi Phi Adalarında Konaklama

Phi Phi Adalarında Konaklamak için uygun olan tek yer Ko Phi Phi Don’dur. Ko Phi Phi Lee’de konaklamak için uygun olmamakla beraber, Phi Phi Don’da pek çok otel bulabilirsiniz. Özellikle Tonsa’inin batı bölgesinde barların olduğu yerlere yakın oteller seyahat edenlere açıktır. Mevcut otellerden bazıları; Zeavola, Phi Phi Island Village Beach Resot, Phi Phi The Beach Resort ve Holiday Inn Resort olarak sıralanabilir.

Phi Phi Adası Tarihi ve Özellikleri

Adanın 1950’den sonra keşfedilmesinden sonra 2004 yılına gelindiğinde Tsunami sebebiyle Kon Phi Phi Don’un yerle bir olması felaketini getirmiştir. Binin üstünde insanın hayatını kaybetmesi sebebiyle ada uzun süre ekonomik kapsamda toparlanamamış bir kez daha inşa süreci ise uzun zaman almıştır. Son zamanlarda günübirlik ziyaretler ile eski popülerliğine ulaşmaya başlamış, orta gelirli ziyaretçilere de keyifli vakit geçirme imkanı sağlamıştır.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.