Pişmiş pirinç kalorisi iyi mi hesaplanır?

17.08.2022
Pişmiş pirinç kalorisi iyi mi hesaplanır?


Bilhassa zayıflama rejimlerinde akıllara takılan en büyük sorulardan biri pişmiş pirincin kalorisidir. İşte pirinç pilavının kalorisi ve kilo vermek için porsiyonunun iyi mi ölçüleceği…

Pişmiş pirinç kalorisi nasıl hesaplanır?

Pirinç, karbonhidrat bakımından varlıklı bir besindir, sadece kalorisi o denli yüksek değildir. 100 gram pişmeden pirinç 350 kcal, pişmiş ise 110 kcal sağlar. Temel olarak, pişirildiğinde kalori içinde ne olduğu üçe bölünür. Peki, pişmiş pirinç niçin pişmeden pirinçten daha azca kalorilidir?

Pirincin karbonhidrat profili esas olarak nişastadır. 100 gram pirinç 72,1 gr nişasta ihtiva eder. 100 gr yarım haşlanmış pirinç başına 356 kalori ve 100 gr haşlanmış pirinç 146 kalori verir. Kalori kıymeti tüm çeşitler için neredeyse aynıdır.

Pirinç, makarnadan birazcık daha çok yağ ve bununla beraber daha çok karbonhidrat ihtiva eder. Sadece makarnaya gore mütevazı, buharda pişirilmiş ve yağ ilave edilmeden daha kolay yenebilir. Bu yüzden pirinç bir çok vakit daha azca kalori verir.

Pişmiş pirinç kalorisi nasıl hesaplanır? #1

Kilo almadan pirinç iyi mi yenir?

Uzmanlar, bir çay kaşığı Hindistan cevizi yağı benzer biçimde sıhhatli bir yağ ilavesiyle kaynar su tavsiye ediyor.

Yarım su bardağı pirinç (105 gr) ilave edin ve benzer biçimde pişmeye bırakın. Sonrasında buzdolabında 12 saat soğumaya bırakılmalıdır.

Pişmiş pirinç kalorisi nasıl hesaplanır? #2

100 gr pişmiş pirinç iyi mi ölçülür?

Doğru oranda pirinci ölçmek için en kolay teknik, yalnız bir bardak kullanmaktır. 1 su bardağı birinç ana yiyecek olarak 2 porsiyon pirince eşdeğerdir. Pişirerek 3 tepeleme yiyecek kaşığına eşdeğer 100 ila 150 gr pişmiş pirinç (çeşide bağlı olarak) elde edebilirsiniz.

Bir şahıs için tavsiye edilen pimiş pirinç dozu 70 gramdır. Pirincin çeşidine bağlı olarak, pirinç pişirildiğinde şişer ve hacmini ikiye hatta üçe katlar.

Peki, terazi olmadan pişmiş pirinç iyi mi tartılır? Pirinci terazi olmadan şu şekilde ölçebilirsiniz:

– 20 gr için 1 yiyecek kaşığı.

– 100 gr için 1 kase yada 1 su bardağı.

Zayıflama rejimlerinde esmer pirinci beyaz pirince tercih edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.