Piyasalar faiz kararlarını bekliyor

14.03.2022
Piyasalar faiz kararlarını bekliyorGelecek hafta ABD’da, İngiltere’de, Japonya’da ve Türkiye’de merkez bankaları faiz kararlarını açıklayacak.

Rusya ve Ukrayna arasındaki kriz devam ederken, küresel ekonomide dünyadaki yüksek enflasyonun daha da artması endişesi yaşanıyor.

Bölgeden gelen haberler ve Rusya’ya uygulanan yaptırımlar fiyatlamaları büyük seviyede etkiliyor.

GÖZLER MERKEZ BANKALARINDA

Yeni haftada merkez bankalarının atacağı adımlar merak ediliyor.

16 Mart’ta Amerikan Merkez Bankası, 17 Mart’ta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak. İngiltere ve Japonya’da da faiz kararları duyurulacak.

Küresel piyasaların ana odak noktası ise ABD Merkez Bankası’nın (Fed) uygulayacağı faiz oranı olacak.

Bu görüşmede bankanın, 2018 Kasım’dan bu yana ilk kez faiz artışına gitmesi beklenirken, faiz artışının da 25 baz puan olacağı düşünülüyor.

Piyasalar faiz kararlarını bekliyor #1

ALTIN FİYATLARI 2 BİN DOLARI AŞTI

Altın tutarları yükselmeye devam ederken, ons altın hafta içinde 2 bin 70 dolara kadar geldi.

Öte taraftan Amerikan borsaları art arda beşinci haftalık düşünü kaydetti. Hafta süresince endekslerdeki yitik yüzde 3’ün üzerindeydi.

Piyasalar faiz kararlarını bekliyor #2

BRENT PETROL 14 YILIN EN YÜKSEK SEVİYESİNDE

Hafta ortasında ABD Birleşik Devletleri’nin Rus petrolünü yasaklamasıyla, Brent petrolün varil fiyatı 140 dolara kadar çıkarken, 14 senenin en yüksek seviyesini görmüş oldu.

Avrupa’da doğalgaz kontratları bir haftada yüzde 106 artarak 200 euroya ulaştı. Doğalgazın megavatsaati ise 345 euroyu görmüş oldu.

Buğday, bu hafta içinde 14 dolara yaklaşarak zamanı zirvesini görmüş oldu.

Piyasalar faiz kararlarını bekliyor #3

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.