Plajda skandal! Hakemler 2015’te kalmış!

27.08.2022
Plajda skandal! Hakemler 2015’te kalmış!Hususi/Mutlu YILMAZ MHK’nın Türkçe’ye çevrilmeyen kitapçık üstünden hakemleri eğitime almaması işleri daha da karıştırdı. İhmal sonrası ulusal ekip seviyesinde forma giyen oyuncular da yurt dışı maçlarında büyük sıkıntılar yaşıyor Türkiye Futbol Federasyonu tarafınca düzenlenen Türkiye Plaj Futbol Ligi İzmir Etabı müsabakalarında büyük bir skandal ortaya çıktı. FIFA tarafınca geçtiğimiz 2021 senesinde piyasaya çıkan plaj futbolu kaide kitabına nazaran yönetilmesi ihtiyaç duyulan müsabakalar, TFF tarafınca atanan hakemlerce 2015 senesinde piyasaya çıkan eski yarışma kaide kitabına nazaran yönetildi. Türkiye Futbol Federasyonu’nun resmi sitesinde değişik dallardaki tüm liglerin son kaide kitabı bulunurken Plaj Futbolu için ise 2015 yılının kitabı var. FIFA’nın sitesinde ise 2021 yılındaki son kaide kitabı mevcut. Böylelikle Türkiye’de 1 senedir eski kurallara nazaran Plaj Futbolu liglerinin oynatıldığı ortaya çıktı. FIFA talimatlarına nazaran yeni kuralların açıklanmasının peşinden tüm ülkelerde harekete geçilmesi gerekiyor. TFF’nin de, FIFA’ya bağlı olmasından dolayı son olarak piyasaya çıkan oyun kuralı kitabını Türkçe’ye çevirip TFF web Sitesi’nde yayımlaması lüzumlu. Ek olarak Merkez yargıcı Kurulu da bünyesindeki hakemlere bunun eğitimini vermesi gerekir ki hakemler plaj futbolu oyunda değişen kurallara nazaran müsabakaları yönetebilsinler. Her maçta değişik kurallara nazaran savaşım eden oyuncuların ise kafası iyice karıştı. Türkiye’de uygulanan 2015 kuralları ile FIFA’nın 2021’de uygulamaya geçmiş olduğu kurallar içinde bazı farklılıklar var. Eski kaide kitabına nazaran başlama vuruşundan topun direkt kaleye girmesi halinde gol sayılmıyor. Sadece yeni kaide kitabına nazaran gol geçerli. Gene eski kurala nazaran yargıcı atışı orta noktadan yapılıyordu, yeni kurala nazaran pozisyonun olduğu yerden yapılıyor. Ek olarak beraberlik halinde seri penaltı atışları 3’ten 5’e yükseltildi. Türkiye’de bu sezonki lig maçlarında beraberliklerin bazılarında 3, bazılarında 5 penaltı atılmış olduğu öğrenildi. Bunun benzer biçimde bir fazlaca farklılık hem maçı yöneten hakemlerin, hem de futbolcuları tereddütte bırakıyor. Ulusal takımda forma giyen oyuncuların durumu ise daha da sıkıntılı. Ulusal oyuncular yurt dışındaki maçlarda hem rakiple, hem de uygulanan yeni kurallar ile savaşım etmekte zorlanıyor.

Ligler iptal olabilir Bu Sürem Türkiye Plaj Futbolu Ligi’nde 14 etap yapılmış oldu. 4’erli gruplar halinde liglerde 56 ekip savaşım etti. Türkiye Finalleri’nde ise bu kuralların büyük kaos yaratabileceği vurgulandı. Favori takımlar Manavgat, Seferihisar, Alanya ve Van Erciş Belediyesi’nin büyük ehemmiyet verdiği maçlar öncesinde ekibine yabancı futbolcu katabileceği ifade edildi. Bu şekilde olması halinde ise yurt haricinde gelecek futbolcuların gene kargaşalık yaşayacağı dile getiriliyor. Daha fena senaryoda ise tartışmalı bir durumda itiraz halinde Türkiye’de oynanan tüm maçların iptali söz mevzusu.

Bülent Kökten:Kurallarda mühim değişimler var Mevzuyla ilgili olarak görüşlerini aldığımız Plaj Futbolu FIFA eski Hakemi Bülent Kökten, TFF ‘nin yeni kaide kitabının tercümesini hemen hemen yapmadığını ve dolayısıyla yeni oyun kurallarını hakemlere bildiri edemediğinden eğitimlerini vermediğini belirtti. Yeni kaide kitabında münakaşaya açık belirgin değişimler bulunduğunun altını çizen Kökten, “Bu yaşanmış olan kaide değişimleri müsabakalarda futbolcu ve yöneticiler tarafınca çokça tartışılır hale geldi. Hakemler bile her maçta değişik kararlar verdi. 2015 senesinde Plaj Futbolu oyun kuralları kitabını Türkçe ‘ye çevirdim. FIFA 2021 senesinde yeni Plaj Futbolu oyun Kuralları kitabı yayınladı ve yürürlüğe koydu. Sadece TFF bu sürem oynanan Türkiye Plaj Futbolu Ligi’ni hangi oyun kurallarını uyguladığı ise belirsiz. Her etapta değişik oyun kuralları ile yönetildiğini hem gördüm, hem duydum. Yeni oyun kurallarını niçin çevirmediği ve hakemlerin eğitimini niçin gerçekleştirmediği merak mevzusu” diye konuştu.

9 Eylül GazetesiYAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.