PlayStation 5 tek bir güvenlik açığı sebebiyle resmen kırıldı

03.10.2022
PlayStation 5 tek bir güvenlik açığı sebebiyle resmen kırıldı


Bir konsol piyasaya çıktığında akıllara şüphesiz ilk başta cihazın yazılımının kırılıp kırılamayacağı sorusu gelir. Hatta aynı şey oyunlar de ilgilendiriyor. Bunun en büyük sebebi günümüzde bu şeklinde ürünlerin fiyatının büyük oranda artması demek mümkün. Bir tek yukarıdaki durumlar gerçek sahibinin onayı ve izni olmadan gerçekleştiği için korsan kategorisine giriyor ve tamamen yasa dışı kabul ediliyor.

Organik bu aşamada 2020’de kullananların beğenisine sunulan yeni nesil PlayStation 5 konsolunun da akıbeti merak ediliyordu. Bir tek kısa süre ilkin bu durum kati bir cevap buldu. Zira konsolun yazılımı bir Webkit güvenlik açığı sebebiyle kırıldı. Hatta mevzuyla ilgili bir video da paylaşıldı.

PlayStation 5 yazılımı iyi mi kırıldı?

Vatanımızda 16 bin TL seviyelerinden süregelen fiyatlarla satışta bulunan PlayStation 5 konsolunun yazılımı çıkışının üstünden iki yıl geçmesinin peşinden resmen kırıldı. Organik bugüne dek konsolun kırıldığına dair birçok iddia ortaya atıldı. Bilinmiş olduğu suretiyle geçtiğimiz senenin sonunda kötü şöhretiyle tanınan bir hacker grubu cihazın kök anahtarına erişim sağladığını iddia etti.

YouTube video

SDNShiftdelete.net

Konsolun kırılma süreci, kısa süre ilkin gösterilen videoyla resmen sonuçlandı. Zira SpecterDev adlı PlayStation korsanı, bir Webkit güvenlik açığından faydalanarak sistem sürümü 4.03’e kadar tüm PS5 konsollarına tam erişim elde etmiş oldu. Bu, korsan oyun yükleme de dahil birçok işleme ortam hazırlıyor.

Sony, PlayStation VR2 için yeni bir içerik yayınladı!


Sony, PlayStation VR2 için yeni bir içerik yayınladı!

Sony, merakla beklenen sanal gerçeklik gözlüğü PlayStation VR2 için yeni bir paylaşımda bulunmuş oldu. İşte ayrıntılar…

Hacker, dijital sürümün 4.03 ve diskli sürümün ise maksimum 4.51‘e kadar kırılabileceğini belirtiyor. Bunun sebebi ise süre içinde gelen güncellemelerin yeni sürümlerdeki güvenlik açıklarını kapatması. Son olarak sanıldığının aksine PS5’in kırılması ilk etapta derhal genel kullanıcıya yansımayacak. Zira konsolun güncellenen sistem sürümü bu durumun hareket kabiliyetini kısıtlıyor. SpecterDev’in kendisi de bunun ilk etapta daha oldukca geliştiriciler için yararlı bulunduğunu söylüyor. Son olarak mevzuyla Github üstünden lüzumlu bilgilerin ve belgelerin paylaşıldığını da belirtelim.

PlayStation kırma işlemi nedir?

PlayStation kırma işlemini, bir iPhone’Jailbreak yapmak yada Windows işletim sistemini, bilgisayarınızda kaçak olarak kullanmak şeklinde düşünebilirsiniz. Cihaza yüklenen ve yazılımında bir ekip değişimler icra eden bu uygulamalar, ücretli yada parasız oyunların dileyen tamamımız tarafınca hiçbir meblağ ödemeden, oynanabilir bir hale gelmesini sağlıyor.

PlayStation 5

Organik konsolunuza bu işlemi uygulatmanız memnun kalacağınız anlamına gelmiyor. Şu sebeple bu durum yazılımda hiçbir problem çıkarmasa bile yalnızca öykü modlarını oynamanıza olanak sağlanacaktır. Şu demek oluyor ki çevrim içi oyunlara kırılmış bir cihazla katılım sağlayamazsınız.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.