PlayStation 5 ve Xbox Series X savaşı ne durumda?

12.02.2022
PlayStation 5 ve Xbox Series X savaşı ne durumda?


2020 yılının sonunda Sony ve Microsoft, PlayStation 5 ve Xbox Series oyun konsollarını tanıtarak yeni nesil rekabeti başlatmıştı. Bu iki öncesiz rakip, yığın sorunları benzer halde krizlerle savaşım ediyor olsa da iki marka da kısmen alıcılarıyla buluşabildi. İki tarafta da tesirinde bırakan yenilikler söz mevzusu ve iş tercih halletmeye erişince yalnız bir seçeneğimiz oluyor. Hala sıcak şekilde devam eden konsol savaşının 2022 Ocak’ta iyi mi devam ettiğiyle ilgili çözümleme yayınlandı.

Senenin ocak ayı, en oldukca konsol satılan ay olarak bilinir. Geçen yıl olduğu benzer halde bu yıl da konsol satışlarında yeni neslin rüzgarı esiyor. Senenin en oldukca konsol satan zamanında PlayStation’ın mı, yoksa Xbox’ın mı önder bulunduğunu açıkladık.

Ünlü oyun şirketinden NFT hamlesi!


Meşhur oyun şirketinden NFT hamlesi!

Meydana getirilen açıklamalara nazaran meşhur oyun şirketi Zynga, bu yıl içinde NFT tabanlı bir oyun çıkaracağını söylemiş oldu.

ABD’deki Ocak satışlarında PlayStation 5 galip

Gösterilen analize nazaran senenin en oldukca konsol satılan ayında kazanan PlayStation 5 oldu. Analizde PlayStation 5; hem satış sayısıyla, hem de meydana getirilen ciroyla rakiplerini geride bırakıyor. PS5’in peşinden ise Xbox Series X geliyor ve onu ise Xbox Series S takip etmekte. Üç konsol da satış sayılarıyla tüm zamanların en oldukca konsol satılan ikinci ocak ayını oluşturdu. Geçen ayı, 2021 Ocak ile kıyasladığımızda satışlarda yüzde 22 artış görülüyor.

PlayStation 5

Bu tesirinde bırakan sayılara en yakını 2009 senesinde görülmüştü. Ocak 2009’da tüm zamanların en oldukca konsol satılan süreci yaşandı. O dönemde PlayStation 3, Xbox 360 ve Nintendo Wii konsolları cirit atıyordu. Tedarik problemlerine rağmen konsol satışlarının tekrardan yükselmiş olması, Sony ve Microsoft için iyi haber.

Meydana getirilen analizde el konsolları ilk 3’e kart sokamasa da son zamanlarda tesirinde bırakan satış başarısı sergiliyorlar. Bilhassa de Nintendo Switch, aslen önceki nesle ilişkin olmasına rağmen satış sayısıyla herkesi etkiledi. Nintendo Switch’in OLED ekranla revize edilmiş modeli ve Steam Deck de ilerleyen aylarda konsol savaşına katılacak.

Siz hangi oyun konsolunu tercih ediyorsunuz?


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.