PlayStation VR 2 özellikleri rakiplerine gore kafi mi?

08.01.2022
PlayStation VR 2 özellikleri rakiplerine gore kafi mi?


5 Ocak 2022 tarihinde meydana gelen CES 2022 sunumunda resmen duyurulan ve Sony’nin PlayStation 5 kullanıcılarına hususi olarak piyasaya sürülecek olan PlayStation VR 2 ile ilgili sis bulutu neredeyse dağılmış değil. Şu ana dek bir tek bir ekip donanım özellikleri ve bilgiler paylaşılan sanal gerçeklik gözlüğü ile ilgili bildiklerimizi, rakipleriyle karşılaştırmaya çalışacağız.

Efsane PlayStation oyununun geri dönüş planları suya düştü!


Efsaneleşmiş PlayStation oyununun geri dönüş planları suya düştü!

Eski Sony PlayStation oyun geliştiricisi Jeff Ross, yapmış olduğu bir röportajda efsaneleşmiş PlayStation oyununun tekrardan yapımını reddettiğini deklare etti.

PSVR 2 devrimsel yeniliklerle geliyor

Her ne kadar Sony, CES 2022 lansmanında PlayStation VR 2‘yi gösterme ve teknik özelliklerine dair detaylarını paylaşma mevzusunda birazcık ketum davransa da diğeri sanal gerçeklik gözlüklerinde bulamayacağınız farklılıkları duyurdu. Buna gore Sony, PlayStation VR 2’de göz takip sistemini getiriyor. Bu güne değin piyasaya çıkan hiçbir ana akım sanal gerçeklik gözlüğünde yer almayan bu özelliği, PlayStation Sense isminde olan bambaşka bir özellik takip ediyor.

PlayStation Sense, tıpkı DualSense kontrolcüsünde olduğu şeklinde oyunda girdiğiniz ortama, üzerine bastığınız zemine yada başınızın üstünden geçen mermilere kadar her şeyi sanal gerçeklik gözlük seti üstünde yer edinen motorlar vesilesiyle hissetmenizi sağlayacak. Düzgüsel olarak tamamı PSVR 2’yi rakiplerinden ayıran ve Sony’ye hususi olan yenilikler…

Piyasadaki rakipleriyle kapışabilecek mi?

Ilk olarak PSVR 2’nin dengi PlayStation VR’dan teknik tüm açılardan üstün bulunduğunu belirtmemiz gerek. Bu anlamda PSVR 2’nin karşılaştırılabileceği, piyasadaki en güçlü rakibi HTC Vive Pro 2 olacak.

An itibarıyla piyasadaki en üst düzey kullanıcı odaklı sanal gerçeklik gözlüğü olan HTC Vive Pro 2, 2448 X 2448 çözünürlükle ve durağan(durgun) 120 Hz ekran tazeleme hızıyla, daha şimdiden PSVR 2’yi geride bırakmayı başarıyor. Sony, yeni sanal gerçeklik gözlüğünde HDR desteğiyle 2000 x 2000 çözünürlüğü 90/120 Hz‘de sunabilecek. Oyunun grafik yoğunluğuna gore ekran tazeleme hızının 90 Hz’ye düşebilmesi burada Sony cephesine bir eksi yazıyor.

Sony’nin yeni nesil sanal gerçeklik gözlüğünde HTC Vive Pro 2’den geri kalmış olduğu bir başka unsur da görüş açısı oluyor… Rakibi 120 derecelik bir görüş açısı sunabilirken, PSVR 2’de bu sayı 110 dereceye denk geliyor. Her ne kadar selefinden 10 derecelik bir ilerleme kaydetmiş ve göz takibiyle bu eksikliği giderecek olsa da sayıları fazlaca fazla önemseyen bir kitle için bu da oyuncular gözünde bir olumsuzluk olarak yansıyabilir.

Gelelim PlayStation VR 2 ile ilgili şu ana dek en büyük muammaya… Sony cephesinden yeni nesil sanal gerçeklik gözlüğünün geri uyumluluğa haiz olup olmayacağı ile ilgili bir açıklama gelmedi. Aslına bakarsan sanal gerçeklik üzerine tasarlanan oyunların azlığı piyasanın bir gerçeğiyken, PSVR 2’nin PS4 için piyasaya çıkan tüm VR oyunlarını bir kenara itmesi oldukça kötü bir karar olacaktır. Bu anlamda geriye uyumluluk mevzusunda kısa sürede bir açıklama yapılması planlanıyor.

Tüm bu doneleri bir araya getirirsek Sony cephesinden önümüzdeki süreçte gelecek olan bilgiler oldukça önem arz ediyor. Yalnız şu ana dek bildiklerimiz dahi PSVR 2’nin PS5 kullanıcılarına yeni bir deneyimin kapısına açacak olduğu yönünde.

Peki sizler PSVR 2 ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.