Porsche Taycan, dünya rekorunu kırmayı başardı!

28.01.2022
Porsche Taycan, dünya rekorunu kırmayı başardı!


Elektrikli otomobillere olan talep her geçen gün artmaya devam ediyor. Bilhassa devletlerin koyduğu yasaklar ve teşvikler sebebiyle birçok otomobil şirketi içten yanmalı motora haiz otomobil üretmeyeceklerini deklare etti.

Porsche de onlardan biri. Şirket, elektrikli otomobillere önem veriyor ve bu alanda emek harcamalar yapıyor. Porsche Taycan, süratli şarj özellikleri ve performansı sebebiyle oldukca seviliyor. Porsche Taycan, batarya teknolojisi yardımıyla Guinness Dünya Rekoru’nu kırdı.

BMW, sevilen modelinin üretimini durdurabilir!


BMW, sevilen modelinin üretimini durdurabilir!

İddialara gore BMW’nin sevilen elektrikli otomobilleri içinde bulunan i3’ün üretimi Temmuz ayında sona erecek.

Porsche Taycan, kısa şarj süresiyle dünya rekoru kırdı!

Elektrikli otomobiller, uzun şarj süreleri sebebiyle birçok kullanıcı tarafınca tercih edilmiyor. Bu mevzuda bir değişiklik yapmak isteyen Porsche, yeni Taycan ile oldukca kısa bir şarj süresi sunuyor. Bu süre yardımıyla 2021 model Porsche Taycan, ABD’nın bir ucundan diğeri ucuna 2 saat, 26 dakika ve 48 saniyelik şarj süresiyle gitti ve dünya rekorunu kırdı.

Araç, Los Angelas’tan New York’a uzanan 2.834,5 millik bir yol kat etti. Bu uzun yolculukta Wayne Gerdes sürücü koltuğunda yer aldı. Sürüş esnasında “hypermiling” yapılmış oldu. Hypermiling, bir aracın yakıt tüketimine en yüksek seviyeye çıkarmak için agresif bir halde meydana getirilen sürüş anlamına geliyor.

Dünya rekorunu kırabilmesi için araç, sürekli bir halde kamerayla seyredildi ve GPS üstünden takip edildi. Taycan’dan ilkin Kia EV 6, 7 saat 10 dakika ve 1 saniye şarj süresiyle rekoru elinde tutuyordu. Meydana getirilen açıklamalara gore yol esnasında araç, 350KW’lık bir şarj cihazında 22 dakikada yüzde 6 şarjdan yüzde 82 şarja ulaştı. Bu süre, rakipleriyle kıyasladığımızda averaj yarıya denk geliyor.

Bu araçta, standart bataryadan daha yüksek brüt kapasiteye haiz Performance Battery Plus batarya ve Adaptif Hız Sabitleyici özelliği sunulmuş. Bu sayede araç, üstün dereceli denemesi için hazır hale gelmiş. Peki, sizin düşünceleriniz neler? Sizce Porsche’nin sunmuş olduğu süratli batarya dolum teknolojisi elektrikli otomobillerin sayısını artırabilir mi? Yorumlarınızı ve görüşlerinizi aşağıda belirtmeyi dikkatsizlik etmeyin.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.