Portekiz’de yarın erken seçim için sandık başına gidilecek

29.01.2022
Portekiz’de yarın erken seçim için sandık başına gidilecekPortekiz’de halk, parlamentonun feshedilmesinden iki ay sonrasında erken genel seçim için yarın sandık başına gidecek.


Portekiz'de yarın erken seçim için sandık başına gidilecek

Geçtiğimiz senenin ekim ayında Portekiz’de Başbakan Antonio Costa’nın meclise sunmuş olduğu 2022 yılı bütçe önerisinin reddedilmesi sonucu yaşanmış olan siyasal kriz sebebiyle erken seçim sonucu alınmıştı.

Ülkede bulunan ortalama 10 milyon 800 bin seçmen, parlamentodaki 230 milletvekilinin belirleneceği seçimler için yarın TSİ 11.00’de sandık başlangıcında gidecek. TSİ 22.00’de ise oy verme işlemi sona erecek.

KARANTİNADAKİLER OY VERMEK İÇİN EVDEN ÇIKABİLECEK

Hükümet, Covid-19 sebebiyle karantinada bulunan ortalama 1 milyon seçmenin de oy vermek için belirli saatler içinde evden çıkabileceğini deklare etti. Yetkililer, karantinadaki vatandaşlara TSİ 21.00 ile 22.00 saatleri içinde oy kullanabileceklerini belirterek, toplu taşıma kullanmamaları çağrısında bulunmuş oldu.

Portekiz de yarın erken seçim için sandık başına gidilecek #1

KOALİSYON HÜKÜMETİ KURULMASI BEKLENİYOR

Portekiz’de bir partinin tek başına hükümet oluşturmak için 230 milletvekilinin bulunmuş olduğu mecliste salt çoğunluk olan 116 sandalyeye ulaşmak gerekiyor. Sadece meydana getirilen anketlere nazaran, seçimlere katılan hiçbir siyasal partinin tek başına iktidar olma ihtimali bulunmuyor.

Başbakan Costa’nın partisi olan Toplumcu Parti (PS) anketlerde ortalama yüzde 36 oy oranına ulaşarak başı çekerken, sağcı Toplumsal Demokrat Parti ise anketlerde yüzde 33 oy alarak ikinci sırada yer ediniyor.

Ülkedeki siyasal otoriteler bu iki partiden birinin önderliğinde koalisyon hükümeti kurulmasını bekliyor.

Portekiz de yarın erken seçim için sandık başına gidilecek #2

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.