Poyrazlar Gölü nerededir? Poyrazlar Gölünde yapılacak aktiviteler nelerdir?

Sakarya’nın en güzel yerlerinden biri olan Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı, dinlenme ve eğlencenin harmanlandığı çok özel bir alan. Peki, Poyrazlar …

27.06.2021
Poyrazlar Gölü nerededir? Poyrazlar Gölünde yapılacak aktiviteler nelerdir?

Sakarya’nın en güzel yerlerinden biri olan Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı, dinlenme ve eğlencenin harmanlandığı çok özel bir alan. Peki, Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı nerede? Burada yapılacak aktiviteler nelerdir? İşte detaylar…

Şehir hayatının içinde sıkışıp, kalabalığın içerisinde kendimizi yorgun ve bunalmış hissedebiliyoruz. Boş vakitlerimizde yorucu saatleri geride bırakabileceğimiz ufak bir kaçamak ile huzura doyabileceğimiz alanlarda vakit geçirmeyi tercih ediyoruz. Marmara bölgesinin en güzel doğal yaşam alanlarından biri olan Poyrazlar gölü tabiat parkı, sakinliği arayanların mutlaka gitmesi gereken yerlerden biri. Orman yeşili ve masmavi suların duru görüntüsüyle emsalsiz bir uyumu yakalayan bu doğal güzellik alanında, doğayla iç içe olma fırsatı bulacaksınız. Özellikle çocuklu aileler, çocuklarıyla kaliteli ve eğlenceli zamanlar geçirmek istiyor. Poyrazlar gölü tabiat parkı, hem çocuklarınızın doğa içerisinde özgürce zaman geçirebileceği hem de sizin hoş sohbetler eşliğinde ufak bir kaçamak yapabileceğiniz bir yer. 

POYRAZLAR GÖLÜ TABİAT PARKI NEREDEDİR?

2011 yılında tabiat parkı unvanını alan Poyrazlar Gölü, Adapazarı ilçesinde Poyrazlar mahallesinde yer almaktadır. Adapazarı ilçe merkezine 9,6 kilometre; Sakarya şehir merkezine ise 12,4 kilometre uzaklıktadır. Poyrazlar gölü piknik alanı 1985 yılında inşa edilmiştir ve 2.310 dekarlık bir alan üzerinde yer almaktadır. Gölün derinliği 3-8 metre arasında değişmekle beraber; sahil kenarının uzunluğu ise 2400 metre uzunluğundadır. Gölün etrafı ormanlık alanla çevrelenmiştir. Elma, Göknar, Kuşburnu, Funda, Ceviz, Akçaağaç, Dikbudak, Karaçam, Sarıçam gibi çeşit çeşit ağaç türleri gölün maviliğine yeşillik katmıştır.

KUŞ GÖZLEMCİLİĞİNE UYGUN BİR ALANDIR

Poyrazlar gölü, tabiat parkı olması sebebiyle kara ve su kuşları açısından zengin bir güzelliğe sahiptir. Yapılan araştırmalar sonucunda yaklaşık olarak 154 çeşit kara ve su kuşu tespit edilmiştir. Poyrazlar gölü tabiat parkı, kuş gözlemciliği için harika bir alan olma özelliğine sahiptir. Bunun yanı sıra; çakal, tilki, gelincik, kirpi, yaban domuzu, yeşilkertenkele, tarla faresi, tavşan ve sincap gibi hayvan türlerini de burada görmek mümkün. Gölde bulunan balık türleri ise şöyledir; sazan, karagöz balığı, turna, tatlı su levreği, çapak balığı şeklindedir.

FOTOĞRAFÇILIK

Doğa, fotoğrafçılıkla ilgilenenler için eşsiz ve sonsuz bir albüm niteliğindedir. Poyraz gölü tabiat parkı çevresindeki detayları fotoğraflamak; şahane atmosferler ve görüntülerin ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Anı bekleyerek yakalayacağınız birbirinden özel kareler, anılarınızı somutlaştırmanıza olanak sağlayacak.

PİKNİK İÇİN VAZGEÇİLMEZ BİR YER!

Birçok aktivite ile kaliteli zaman geçirmeye olanak sağlayan Poyrazlar gölü tabiat parkında, piknik en çok tercih edilen aktivitelerden biridir. Göl kenarına kuracağınız piknik sofralarıyla bir yandan suyun üzerine yansıyan güneş ışıklarını takip edebilir, bir yandan da çayınızı yudumlayabilirsiniz. Esen rüzgârın ağaç yapraklarını savurmasıyla mis gibi toprak kokusu sizi doğanın kollarında hissettirecek.

UZUN YÜRÜYÜŞLER VE BİSİKLET TURLARI

Göl kenarında tatlı kuş cıvıltıları ve güneşin sıcaklığı eşliğinde yapacağınız uzun yürüyüşler, size sakinliğin kapılarını aralayacak. Gökyüzünün siluetinin göle yansımasıyla doğanın tüm nimetlerini keşfetme imkânı sunan bu özel alanda, kuğuların suyun üzerinde süzülüşünü izleyebilirsiniz.

Eğer bisiklet ile gezinti yapmayı sevenlerdenseniz; göl etrafında bulunan bisiklet yolunda dilerseniz kendi bisikletinizle ya da kiralayarak huzura karşı pedal çevirebilirsiniz.

EĞLENCELİ AKTİVİTELERE ZAMAN AYIRIN

Doğanın içinde bol bol eğlenebileceğiniz aktivitelerden biri olan paintball ile gününüzü renklendirebilirsiniz. Enerji atmak ve tatlı bir yorgunluk için Poyrazlar gölü tabiat parkında, piantball seçeneği de mevcut.

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı’nda yer alan at çiftliğini ziyaret edebilirsiniz. Özellikle çocuklarınızın bayılacağı bu aktiviteyle gölün etrafında ufak bir gezintiye çıkabilirsiniz. Veya ATV ile safari yapabilir, gölde balık da tutabilirsiniz.

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı, kamp yapmak için çok güzel bir alandır. Dilerseniz burada karavan kampı da yapabilirsiniz. Ulaşımı oldukça kolay bir yerde olan tabiat parkında, kamp ateşinizi yakıp, gece gökyüzünde parlayan yıldızları izleyebilirsiniz.

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.