Prof. Dr. Erkan Topuz Kimdir Erkan Topuz Hayatı ve Biyografisi

25.05.2020
Prof. Dr. Erkan Topuz Kimdir Erkan Topuz Hayatı ve Biyografisi

Kanser denildiği zaman akla gelen ilk uzmanlardan olan Prof. Dr. Erkan Topuz birçok kişi tarafından araştırılıyor. Bizlerde bu biyografimizde bilim açısından önemli bir konumda olan Prof. Dr. Erkan Topuz kimdir? Sorusu ışığında Erkan Topuz’un hayatı ve biyografisini sizler için hazırladık.

Prof. Dr. Erkan Topuz Hayatı

29 Ocak 1946 senesinde İstanbul’un Yeşilköy semtimde doğan Prof. Dr. Erkan Topuz, 1964 senesinde Pertevniyal lisesinden mezun olmuştur. 1964 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim görmeye başlamıştır. 1970 yılında ise üniversitesi başarılı bir şekilde bitirerek doktor ünvanına kavuştu.

1970-1975 yılları arasında ise İstanbul Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak Haydarpaşa Devlet ve PTT hastanelerinde görev aldı. 1975 Yılında ise İç Hastalıkları alanında ihtisasını tamamladı ve bunun sonucunda uzman doktor oldu. 1976 yılında askerliğini yaptı ve daha sonra İstanbul Üniversitesi Radyasyon Onkolojisi Tıbbi Onkoloji Biriminde görev yapmaya başladı.

1979-1980 yıllarında ise Avusturya immünoloji ve onkoloji alanında Viyana Kanser Enstitüsü’nde çalışan Erkan Topuz, 1982 yılında Doçent ünvanına sahip oldu. 1988 Yılına gelindiğinde ise Profesör ünvanına kavuştu. 1997 yılına geldiğimizde ABD’de Baltimore’da John Hopkins Üniversitesi’nde misafir öğretim görevlisi olarak görev yaptı. 1994 Yılında ise İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Müdürlüğü görevini üstlenmiştir. Son olarak ise Medical Park’ın Kanser Hastanesi Onkoloji direktörlüğü görevini yerine getirmektedir. Erkan Topuz, Gülseren Topuz ile evliliğini sürdürmektedir. Ayrıca, 2 çocuğu  vardır.

Prof. Dr. Erkan Topuz’un Çalışmaları

Prof. Dr. Erken Topuz 1970 yılından beri birçok çalışmaya imzasını atmıştır. Bu süre zarfında 400’ün üzerinde yurt dışında makale ve bildiri özeti sunmuştur. Ayrıca, 200’den fazla ulusal yayın ve 45’den fazla da kitap ve kitap bölümü vardır. Aynı zamanda Akciğer, Gastrointestinal Sistem, Meme, Deri Kanserleri, Lenf Kanserleri, Jinekolojik Tümörler ve Alternatif Tamamlayıcı Tıp alanlarında yurt içi ve dışı olmak üzere seminerler vermiştir.

 

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.