Putin, besin ihracatı mevzusundaki tavrını ortaya koydu

06.04.2022
Putin, besin ihracatı mevzusundaki tavrını ortaya koyduRusya Devlet Başkanı Putin, gıdada kendi kendine yeter bir ülke olmanın en büyük avantajları bulunduğunu belirterek, küresel kıtlık yaşandığını ve besin ihracatında ihtiyatlı olunacağını dile getirdi.

Rusya, girmiş olduğu muharebeye karşın besin mevzusunda avantajını koruyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu süreçte kendisine düşmanca davranan ülkelere besin ihracatı yapmış olup yapmayacağı konusunu gündeme getiren bir izahat yapmış oldu.

Putin, Rusya’ya karşı düşmanca politikalar yürüten ülkelere karşı besin ihracatı konusunu yakından takip edeceklerini belirterek, “Bu yıl küresel besin kıtlığı yaşanırken, yurt dışına besin ihracatı mevzusunda daha ihtiyatlı olacağız.” dedi.

KÜRESEL ENERJİ SEKTÖRÜNDEKİ DURUMUN, PİYASA DIŞI ALINAN ÖNLEMLER SONUCU KÖTÜLEŞTİ

Putin, Rus yetkililerle ülkedeki ziraat sektörü ve yaptırımlara ilişkin gerçekleştirdiği görüşmede, küresel enerji sektöründeki durumun, piyasa dışı alınan önlemler sonucu kötüleştiğine işaret etti.

“GAZPROM’A YAPILAN BASKI İKİ UCU KESKİN BİR SİLAH”

Bazı Avrupa vatanlarında Gazprom’a baskı yapıldığını belirten Putin, “Ortaklarımızın, enerji alanındaki hatalarından dolayı Rusya’yı suçlama ve burada ortaya çıkan sorunları gene Rusya pahasına çözmeye çalıştıklarına şahit oluyoruz. Bazı şirketlerimizin varlıklarının kamulaştırılmasına ilişkin yetkililerin açıklamalarını da duyuyoruz. Bunun iki ucu keskin bir tabanca bulunduğunu kimse unutmasın.” ifadelerini kullandı.

Vladimir Putin

“BİZE AÇIKÇA DÜŞMAN OLAN ÜLKELERE YAPILAN İHRACATLARIN PARAMETRELERİNİ İZLEYECEĞİZ”

Putin, bu yıl besin mevzusunda yaşanmış olan küresel sorunlara işaret ederek, “Bu yıl küresel besin kıtlığı yaşanırken, yurt dışına besin ihracatı mevzusunda daha ihtiyatlı olacağız. Bizlere açıkça düşman olan ülkelere meydana getirilen bu tür ihracatların parametrelerini dikkatle izleyeceğiz.” dedi.

“GIDA ÜRETİMİ ARTTI, FİYATLAR DÜŞECEK”

Rusya’da artan besin ürünü üretimi yardımıyla fiyatların, küresel piyasalardan daha düşük kalabileceğini belirten Putin, “Gıdada kendi kendine yeterlilik, Rusya’nın gerçek avantajıdır ve yurttaşlarımızın çıkarları için uygulanmalıdır. Onları piyasadaki dalgalanmalardan, küresel besin piyasasındaki fiyat dalgalanmalarından korumalıyız.” diye konuştu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.