Putin, Macron ile Ukrayna meselesini ele aldı

19.08.2022
Putin, Macron ile Ukrayna meselesini ele aldı


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Ukrayna meselesini görüştü.

Putin, Macron ile Ukrayna meselesini ele aldı

Kremlin Sarayı’ndan meydana getirilen açıklamaya bakılırsa, telefon görüşmesi Fransa tarafının inisiyatifi ile gerçekleşti.

Ukrayna mevzusunun çeşitli yönlerinin ele alındığı görüşmede, Putin, Ukrayna askerlerinin dizgesel olarak Zaporijya Nükleer Santrali sahasına ateş ettiğini ve bunun geniş bölgelerde ışınım kirliliğine yol açabilecek büyük ölçekli bir yıkım tehlikesi yarattığını beyan etti.

Nükleer santral mevzusu ele alındı

Her iki devlet başkanı nükleer santralde gerçek durumu değerlendirecek Internasyonal Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) misyonunun mümkün olan en kısa sürede bölgeye gönderilmesinin önemine dikkati çekti. Putin, Rus tarafının UAEA’dan gelecek müfettişlere ihtiyaç duyulan yardımı sağlamaya hazır bulunduğunu teyit etti.

Tahıl krizi konuşuldu

Birleşmiş Milletler (BM) Sekreterliği ve Internasyonal Kızılhaç Komitesi uzmanlarını Ukraynalı esirlerin öldürülmüş olduğu Yelenovka’daki gözaltı merkezindeki durumu görmeleri için çağrı ettiklerini de hatırlatan Putin, 22 Temmuz’da İstanbul’da imzalanan Ukrayna tahılının Karadeniz limanlarından ihraç edilmesi, Rus besin ürünleri ve gübrelerinin dünya pazarlarına ihraç edilmesine yönelik paket anlaşmanın uygulanması hakkında informasyon verdi.

Putin, Rus ihracatının önünde hala engeller olduğuna dikkati çekerek, bunun küresel besin güvenliğinin sağlanmasına ilişkin sorunların çözümüne katkı sağlamadığına işaret etti.

AA’nın haberine bakılırsa Putin ve Macron, gündemdeki öteki mevzularda temasların devam etmesi mevzusunda anlaştı.

Putin, Macron ile Ukrayna meselesini ele aldı #1

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.