Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1+’ın üreticisi belli oldu!

07.03.2022
Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1+’ın üreticisi belli oldu!


Dünyanın en büyük işlemci üreticilerinden birisi olan Qualcomm, küresel çip krizinin gölgesinde üretimlerine devam ediyor. Tüm dünyadaki teknolojik üretimleri etkileyen krize rağmen başarıya ulaşmış bir yıl geçiren şirket, yeni amiral gemisi işlemci için çalışmalarını sürdürüyor.

TSMC, global çip krizi hakkında yorum yaptı


TSMC, global çip krizi hakkında yorum yapmış oldu

TSMC yönetiminden biri, yapmış olduğu röportajda tüm teknoloji devlerini etkileyen global çip sıkıntısı hakkında tahminlerini paylaştı.

Snapdragon 8 Gen 1+ adıyla beklenen yonga setinin üreticisi TSMC olacak

2022’nin en üst düzey Android telefonlarına Snapdragon 8 Gen 1 işlemci ile ev sahipliği meydana getirecek Qualcomm, bir taraftan da yeni amiral gemisi işlemcisi üzerine emek harcamalar sürdürüyor. Yalnız üretim hattıyla ilgili acayip sızıntı bilgiler gelmeye devam ediyor. İddialara bakılırsa şirket, Samsung’dan vazgeçip çip üretiminde TSMC ile ortak çalışmaya hazırlanıyor.

Daha ilkin de Snapdragon 8 Gen 1 işlemcisinin üretiminin bir bölümünün TSMC tarafınca gerçekleştirileceği söylenmişti. Yalnız bunun sebebinin küresel çip krizinden kaynaklandığı belirtiliyordu. Yalnız Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 1+ adı ile gelecek aylarda çıkması beklenen ürünün üretimi için TSMC ile anlaştı.

Qualcomm, daha ilkin çip üretiminde Samsung’a güveniyordu. Yalnız şirket amiral gemisi işlemcisini birçok önemli akıllı telefon markasına yerleştirmeyi planlıyor. Hal bu şekilde olunca da Snapdragon 8 Gen 1 işlemcisinin üretiminde tedarik zinciri oluşma korkusu yaşanmaya başladı. Bu yüzden Qualcomm’un söz mevzusu işlemci için TSMC’den destek alması planlanıyor.

Qualcomm, ana kaynağının koronavirüs ve karantina süreci olduğu kabul edilen küresel çip krizinden iş yükü olarak etkilense de mali açıdan herhangi bir zarara uğramadı. Şirket, geçtiğimiz ay yayınladığı raporda çip ve tedarik krizlerine rağmen 2021 mali yılını gelişme ile kapattıklarını açıklamıştı.

Şirket, Snapdragon yonga setleri ile büyük tırmanışa geçti. Önemli telefon üreticileri ile Snapdragon setleri mevzusunda anlaşan şirket, averaj yüzde 42’lik artış ile 5.98 milyar dolar gelir elde ettiğini belirtmişti. Süratli büyümesine devam eden firmanın yeni işlemcisini ne süre duyuracağı neredeyse bilinmiyor.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından yada SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.