Rahatlatıcı epsom tuzunun 6 mühim faydası

13.03.2022
Rahatlatıcı epsom tuzunun 6 mühim faydasıRahatlatıcı etkisiyle malum ve yüksek magnezyum deposu olan epsom tuzu kozmetikten nebat bakımına kadar birçok değişik alanda kullanılabiliyor. İşte epsom tuzu hakkında bilinmesi gerekenler.


Rahatlatıcı epsom tuzunun 6 önemli faydası

İngiliz tuzu olarak malum, mineraller açısından varlıklı ve acı tadıyla öne çıkan epsom tuzu günümüzde oldukça oldukça popüler. Ufak beyaz kristaller şeklinde oldukça yönlü bir ürün olan epsom tuzu kozmetikten hem de bahçeciliğe kadar birçok değişik alanda kullanılıyor.

Vücut için epsom tuzu esas olarak banyolarda kullanılır. Kristalleri sıcak bir banyonun suyunda muhteşem şekilde çözünür ve ek olarak kaplıcalarda yaygın olarak kullanılır. Epsom tuzu yoğun bir günün peşinden gevşeme sağlar.

Peki epsom tuzu tam olarak nedir? Klasik deniz tuzundan farkı nedir? Epsom tuzunun yararları nedir? Yan tesirleri var mıdır?

İşte epsom tuzu hakkında bilinmesi gerekenler.

Rahatlatıcı epsom tuzunun 6 önemli faydası #1

EPSOM TUZU NEDİR?

Organik magnezyum sülfat daha yaygın olarak epsom tuzu olarak bilinir. Esas olarak iki elementten oluşur, kükürtün mineral formu olan sülfat ve biyolojik olarak kullanılabilir magnezyum. Bu iki mineral, bir tüm olarak vücudun muntazam emek vermesi için gereklidir.

Epsom tuz kristalleri, dolomit isminde olan organik bir mineral kayadan elde edilir. Magnezyum sülfat bu kayadan alındıktan sonrasında saflaştırılır ve beyaz bir toz olarak kristalleştirilir.

Epsom tuzunın adını 17. yüzyılda çeşitli mineraller ve bilhassa magnezyum sülfat açısından varlıklı kaplıcaların bulunmuş olduğu aynı isimdeki İngiliz nahiyesinden almış olduğu biliniyor. Epsom tuzunun keşfinin 1618 yılına dayandığı tahmin ediliyor.

Epsom tuzu birçok kullanım alanına haiz olmasına karşın, yoğun bir rahatlama sağlamış olduğu için çoğunlukla banyo suyunda kullanılır.

Rahatlatıcı epsom tuzunun 6 önemli faydası #2

DENİZ TUZU VE EPSOM TUZU ARASINDAKİ FARKLAR

Sıcak banyo suyuna değişik tuzlar eklenebilir yada ev yapımı bir cilt peelinginde kozmetik bir bileşen olarak eklenebilir, sadece hepsi aynı değildir.

Deniz tuzu (sodyum klorür) ve Epsom tuzunun (magnezyum sülfat) ikisi de mineral açısından varlıklı olsalar da, aynı değildir. Bunun sebebi, değişik kaynaklardan gelmeleri ve değişik bir kimyasal bileşime haiz olmalarıdır.

Deniz tuzu, esas olarak klor ve sodyum iyonlarından oluşan sodyum klorürdür (NaCl), epsom tuzu ise esas olarak sülfat ve magnezyum iyonları içeren magnezyum sülfattır (MgSO4). Epsom tuzu ek olarak sodyum, potasyum ve kalsiyuma haizdir. Bundan dolayı epsom tuzunun deniz tuzundan daha yararlı olduğu bilinmektedir.

Rahatlatıcı epsom tuzunun 6 önemli faydası #3

EPSOM TUZUNUN 6 FAYDASI

Epsom tuzunun bilhassa vücuda çeşitli faydalar sağlamış olduğu bilinmektedir, işte 6 mühim faydası.

Magnezyum Sağlar

Magnezyum, gıdaların beslenme kalitesinin büyük seviyede düşmüş olduğu çağıl yaşam tarzlarında oldukça yaygın bir eksikliktir. Cilt, epsom tuzunu sıcak bir banyo suyunda seyreltilmesiyle bu minerali etkili bir halde emer. Epsom tuzu kristalleri bilhassa suda oldukça iyi çözünür.

Ciltten emilim, fizyolojik olarak gıda emiliminin ana yeri olan ince bağırsakta magnezyumun emilmesi zor ve belirsiz olduğundan, vücudun magnezyum rezervlerini desteklemek için iyi bir emilim yoludur. Bununla beraber, bu uygulama ek bir magnezyum alımı sağlar, sadece hiçbir şekilde kaliteli bir diyetin yerini alamaz.

Magnezyum, yorgunluğun azaltılmasına olur ve ek olarak enerji seviyelerini korumaya destek sağlar. Küvetiniz yoksa bir kap kullanarak ayak banyosu yapabilirsiniz.

Rahatlatır

Epsom tuzu banyoda kullanıldığında yoğun bir rahatlama sağlar, hem de birikmiş gerginliği özgür bırakır.

Cilt Sağlığını Destek sunar

Epsom tuzu cilde yumuşaklık kazandırırken ölü deriyi yok etmeye de destek sağlar.

Saçları Kuvvetlendirir

Epsom tuzu kuru ve bitkin saçlara hacim, esneklik ve canlılık kazandırır. Ek olarak sıhhatli ve dengeli bir saç derisinin korunmasına destek olarak saçları kuvvetlendirir.

Kozmetikte Kullanılır

Epsom tuzu su ve yağ benzer biçimde karışmayan iki maddenin karıştırılmasına ve dengelenmesine destek olan organik bir emülgatördür. Epsom tuzu ile ev yapımı kozmetik ürünlerini dengeleyebilirsiniz.

Bahçe ve Bitkiler için Epsom Tuzu

Epsom tuzu, bitkilere topraktan gıdaları sağlamak ve tohumları çeşitli böceklere karşı korumak için idealdir. Su ile inceltilerek kullanıldığında bitkilerin yapraklarını da korur.

Rahatlatıcı epsom tuzunun 6 önemli faydası #4

EPSOM TUZU NASIL KULLANILIR?

Epsom tuzunun yararlarından yararlanmak için işte bazı tavsiyeler:

Banyo İçin

Banyo suyuna 2 ila 3 avuç rpsom tuzunu karıştırın ve vücudunuzu daldırın. Sıcak banyoda minimum 30 dakika kalınca ve peşinden cildinizi temiz su ile durulayın.

Küvetiniz yoksa yada ayak banyosu yapmak istiyorsanız bir kabı ılık suyla doldurun ve içine bir avuç epsom tuzu koyun. Ayaklarınızı magnezyum açısından varlıklı karışıma daldırın, suda minimum 45 dakika dinlendirin ve ayaklarınızı temiz su ile durulayın. Vücudun magnezyum seviyelerini desteklemek ve gerilimi azaltmak için haftada averaj 2 kez bu uygulamayı yapabilirsiniz.

Peeling İçin

Ev yapımı bir vücut peelingi yapmak için bir kaseye 1 yiyecek kaşığı epsom tuzu koyun ve 1 yiyecek kaşığı bitkisel yağ ilave edin (mesela jojoba yağı, argan yağı, kayısı çekirdeği yağı). Arkasından 3 bir miktar aloe vera jeli ilave edin. Kaşıkla iyice karıştırın ve epsom tuzunu hafifçe ezin. Isterseniz karışıma 1 damla uçucu yağ ilave edin ve yeniden kuvvetlice karıştırın.

Son olarak kullanmak için cildinizi hafifçe ıslatın ve karşımı birkaç dakika süresince tüm vücudunuzda hafifçe dairesel hareketlerle uygulayın. Arkasından temiz su ile durulayın ve tüm vücudu kurulayın.

Bu karışım hazırlandıktan derhal sonrasında kullanılmalıdır ve haftada en fazla bir kez yapılmalıdır. Bu organik karışım, yüzün duyarlı cildi için önerilmez sadece saç derisinde kullanılması mümkündür.

Saçlar İçin

Saç bakımı ve sıhhatli bir saç derisi için şampuanınıza epsom tuzu ekleyebilirsiniz. Düzgüsel kullandığınız kadar şampuana yarım kaşık epsom tuzu ilave edin. Saçınızı sudan geçirin ve temiz suyla iyice durulayın.

Dikkatli olun, yıkamalarınız oldukça sık kısaca günde bir yada iki günde bir ise her yıkamada epsom tuzu kullanmayın. Saç teline ve saç derisine zarar vermemek için haftada bir kez makul bir sıklıktır.

Bahçe İşleri İçin

Epsom tuzu kullanarak bahçelerinizin ve iç mekan bitkilerinizin bakımını yapabilirsiniz. Bahçelerinizde epsom tuzunu direkt toprağa karıştırabilirsiniz, 10 metrekare için 250 grama ihtiyacınız olacak.

İç mekan bitkileri için 1 yiyecek kaşığı epsom tuzunu bir sprey şişesinde karıştırın. Epsom tuzunu 2 litre suya dökün, çalkalayın ve canlılığını ve sağlığını korumak için karışımı tüm yapraklara püskürtün.

Rahatlatıcı epsom tuzunun 6 önemli faydası #5

EPSOM TUZUNUN YAN ETKİLERİ

Epsom tuzu kullanırken bazı önlemler alınmalıdır. Epsom tuzu hem çocuklar hem de yaşlılar için önerilmez. Genel olarak herhangi bir hususi kullanım yada ağızdan tüketim için ustalaşmış tavsiye almak gereklidir.

Ihtimaller içinde rahatsızlıklardan kaçınmak için tavsiye edilen dozlara ve sıklıklara uyulması gerekir. Kaşıntı, karıncalanma ve kızarıklık benzer biçimde herhangi bir hastalık hissedilmesi durumunda cilt temiz suyla iyice yıkanmalı ve cilde epsom tuzu uygulanmamalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.