Restoran rezervasyonlarında yeni dönem başladı

22.04.2022
Restoran rezervasyonlarında yeni dönem başladıRestoranlara rezervasyon yaptırıp haber bile vermeden gitmeyenlerin sayısı artıkça işletmeler de kendi önlemlerini devreye soktu.


Restoran rezervasyonlarında yeni dönem başladı

Dünyada uygulanan sadece bizde benzerleri görülmeyen uygulamada, restorana rezervasyon yaptıranlardan ön ödeme alınıyor. Böylelikle bir hazırlık yapıldığında zararın karşılanması amaçlanıyor.

Koronavirüs salgını esnasında en fazlaca zorluk çeken restoranların yeni zararlara tahammülleri yok.

Rezervasyonlarda kapora uygulaması yaygınlaştı

AA’nın haberine bakılırsa, Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl, son dönemde rezervasyon iptallerinde artış yaşandığını belirterek, “Hem esnafı zor durumda bırakan hem de besin israfına neden olan bu iptaller sebebiyle rezervasyonlarda kapora uygulaması yaygınlaşmaya başladı.” dedi.

Bingöl, son dönemlerde sıkça görülen rezervasyon iptallerinin Ramazan ayıyla beraber artışa geçtiğini kaydederek, bu durumun esnafı zor duruma soktuğunu söylemiş oldu.

Koronavirüs salgını döneminde uzun süre kapalı kalan restoranların artık boş masa bırakmak istemediğini özetleyen Bingöl, rezervasyon yapmış olup gelmeyen, gelmediği halde haber dahi vermeyen müşteriler sebebiyle olumsuzluklar yaşandığını açıkladı.

restoran

“Ramazan’da esnaf zor durumda kaldı”

Bingöl, lokanta, restoran ve benzeri işletmelerde rezervasyon iptallerinin bilhassa Ramazan’da esnafı zor durumda bıraktığını kaydederek, “İşletmeci, iftarda yer olmadığı için başka müşteriyi kabul etmiyor. Sonrasında akşam bir bakıyor bazı masalarda rezervasyon var sadece gelen yok. Satın alan haber dahi vermemiş. Bu ciro yitirilmesine da niçin oluyor.” diye konuştu.

“Besin israfına da yol açıyor”

Ramazan Bingöl, bununla beraber gelmeyen satın alan için hazırlanan masadaki ürünlerin de israf olabildiğini belirterek, “Hem esnafı zor durumda bırakan hem de besin israfına neden olan bu iptaller sebebiyle rezervasyonlarda kapora uygulaması yaygınlaşmaya başladı. Dünyada yaygın olan bu uygulama Türkiye’de sınırı olan restoranda vardı. Artık yaygınlaşmaya başladı. Boş masa görmeye tahammülümüz yok bu sebeple. Maliyetlerin artışı da bu uygulamanın yaygınlaşmaya başlamasında etkili oldu.” dedi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.