Rezervleri kullanamazsak dış borcu rubleyle öderiz

10.03.2022
Rezervleri kullanamazsak dış borcu rubleyle öderizRusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Rusya’nın rezervlerine yine erişememesi halinde dış borçlarını rubleyle ödeyeceklerini söylemiş oldu.


Rusya: Rezervleri kullanamazsak dış borcu rubleyle öderiz

Rusya’ya batı dünyasında Ukrayna savaşı sebebiyle zamanı yaptırımlar uygulanıyor.

Bu kapsamda Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, başkent Moskova’da gazetecilere mevzuya ilişkin açıklamarda bulunmuş oldu.

Siluanov, Rusya’nın dış borcunu ödemesiyle ilgili sürecin, yaptırımlar sebebiyle dondurulan rezervleriyle bağlantılı bulunduğunu söylemiş oldu.

“ÖNCELİK DÖVİZ İLE ÖDEME”

Dış borçlarını dövizle ödeyebileceklerini belirten Siluanov, “Dış borcun ilk olarak dövizle ödenmesine yönelik yönerge vereceğiz. Sadece bu yalnız eğer rezervlerimize yine erişebilirsek gerçekleşir.” dedi.

“REZERVLERİMİZE ERİŞEMEZSEK DIŞ BORCU RUBLE İLE ÖDERİZ”

Siluanov, Rusya’nın rezervlerine erişememesi halinde ise rubleyle ödeme yapacaklarına işaret ederek, “Eğer dondurulan rezervlerimize erişimimiz yine sağlanmazsa dış borcumuzu rubleyle öderiz. Her koşulda borçlarımızı ödemeye niyetliyiz.” diye konuştu.

Batılı ülkeler, Ukrayna’daki cenk sebebiyle Rusya Merkez Bankası rezervlerinin ortalama yarısına erişimini dondurmuştu.

Rusya: Rezervleri kullanamazsak dış borcu rubleyle öderiz #1

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.