Rize’de böbrek taşına iyi geldiği için içtikleri su zehirli çıktı

18.08.2022
Rize’de böbrek taşına iyi geldiği için içtikleri su zehirli çıktı


Rize’de senelerdir böbrek taşı hastalıklarına iyi geldiği için içilen Andon ılıca suyunun arsenik oranı 27 kat fazla çıkınca Rize halkı hüsrana uğradı.

Rize'de böbrek taşına iyi geldiği için içtikleri su zehirli çıktı

Rize Andon’daki ılıca suyundan Rize İl Sıhhat Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı’nca çözümleme için 7 Haziran 2022 tarihinde alınan numune, ılıca suyunu içme suyu olarak tüketenlerin adeta kanseri ayağına çağırdığını ortaya çıkardı.

Andon ılıca suyunda ağır materyallerin çıkması sebebiyle İl Sıhhat Müdürlüğü tarafınca suyun bulunmuş olduğu alana içilmemesi yönünde uyarıcı tabela asıldı.

Hüsrana uğradılar

Senelerdir içilen ılıca suyunun bulunmuş olduğu alana asılan tabelayı gören şehir sakinleri içtikleri suyun zehirli bulunduğunu öğrendiklerinde hüsrana uğradılar.

İnanmayıp içmeye devam ettiler

Kaplıca suyundan içmeye gelen vatandaşları karşılayan bu tabelayı görenlerin bazıları bu zamana kadar içtikleri sudan tedirgin olurken, bazıları ise yazıya inanmayarak suyu içmeye ve kullanmaya devam ediyor.

Rize’de böbrek taşına iyi geldiği için içtikleri su zehirli çıktı

“Şimdiye kadar hiçbir sıkıntısını görmedim”

Çocukluğu süresince ılıca suyundan içtiğini fakat bu zamana kadar hiçbir sıkıntıyla karşılaşmadığını söyleyen Meliha Özdemir, Bizim çocukluğumuz burada geçti senelerdir buraya gelip bu sudan içerdik. Biz bu suyu şifalı biliyorduk. Ne oldu da şimdi bu şekilde oldu? İstanbul’da yaşıyorum Rize’ye her geldiğimde bu sudan içmeye gelirim. Tabelayı görünce şaşırdım. Şimdiye kadar hep içerdim hiçbir sıkıntısını yaşamadım.ifadelerini kullandı.

“Biz buna inanmıyoruz”

İHA’nın haberine nazaran, meydana getirilen tahliller ile suyun bozuk olduğuna inanmadığını ifade eden Andon’da tesis sahiplerinden Sedat Büyük ise Biz çocukluğumuzdan beri buraya gelirdik. Eskiden buranın girişinde üstünde nelere iyi geldiğini yazan büyük bir tabela olurdu. Buranın 150 senelik bir mazisi var. Eskiden insanoğlu buraya şifa bulmaya gelirdi. Şimdi meydana getirilen tahlillerde suyun bozuk bulunduğunu söylüyorlar. Biz buna katılmıyoruz şu sebeple bu su bigün durduğu süre bozuluyor. Bu sudan numene aldılar, kaç gün sonrasında tahlil ettiler, belli değil. Biz bu suyun yerinde tahlil edilmesini istiyoruz. Burada bir sürü işletmedeki insanoğlu ekmek yiyor. Bu suyun kapanması demek işletmelerin yok olması demek. Madem sıhhat için uygun değildir diye bu yazıyı yazdılar o süre buraya gelip suyu mühürleseydiler. Gelen insanoğlu inanmayıp gene suyu alıp içiyor. dedi.

Rize de böbrek taşına iyi geldiği için içtikleri su zehirli çıktı #1

Rize de böbrek taşına iyi geldiği için içtikleri su zehirli çıktı #2

Rize de böbrek taşına iyi geldiği için içtikleri su zehirli çıktı #3

Rize de böbrek taşına iyi geldiği için içtikleri su zehirli çıktı #4

Rize de böbrek taşına iyi geldiği için içtikleri su zehirli çıktı #5

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.