Runner dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Runner nerelerde kullanılır?

Yemek sofralarında şık ve estetik duruşuyla misafirlere göz alıcı bir görünüm sunan runnerlar, her tarz ve stille uyumlu dekoratif bir üründür …

26.08.2021
Runner dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Runner nerelerde kullanılır?

Yemek sofralarında şık ve estetik duruşuyla misafirlere göz alıcı bir görünüm sunan runnerlar, her tarz ve stille uyumlu dekoratif bir üründür. Peki, runner alırken nelere dikkat edilmelidir?

Ailemiz ve sevdiklerimizle kaliteli anlar geçirmek için keyifli yemek masaları vazgeçilmez bir alan oluşturmaktadır. Özellikle misafirlerimizi ağırladığımız sofralarımızın şık ve estetik görünmesi oldukça önemlidir. Her mevsim ve her dönem farklı dekoratif ögelerin yer aldığı yemek masalarında zevkli dokunuşlar yapmanın yollarından biri de runner masa örtüsü kullanımıdır. Yemek masalarında zarafeti ön plana çıkaran runnerlar, pek çok çeşit ve renk seçeneği ile her zevke hitap etmektedir. Gelin, yemek masalarının vazgeçilmezi runner kullanımı hakkında bilinmesi gereken her şeyi detaylandıralım.

RUNNER NELERDE KULLANILIR?

Runner masa örtüleri; yuvarlak, dikdörtgen ve kare masalarda rahatlıkla kullanılabilir. Dikdörtgen masalarda genellikle dengeli bir görünüm oluşturmak için daha ince ve uzun runner modelleri yer almaktadır.

Eğer masanız uzun bir yapıdaysa runnerları dikey veya yatay bir biçimde de kullanabilirsiniz. Masasının bir ucundan öbür ucuna kadar uzanacak runnerlar ile hayalinizdeki görünüme kavuşabilirsiniz.

Kare ya da yuvarlak masalarda ise daha titiz davranarak aklınızda canlanan o görüntüye kavuşabilirsiniz. Mektup şeklinde katlayarak yerleştireceğiniz runnerların bu şekilde sarkmasını ve ölçüsüz durmasını engelleyebilirsiniz. Yuvarlak masalarda runner masa örtüleri genellikle çapraz olacak şekilde tercih edilmektedir. 

RUNNER YEMEK MASALARINDA NASIL KULLANILIR?

Alışılmışın aksine daha farklı bir bakış açısı elde etmek isterseniz; göz önünde olmasını istediğiniz runnerın altına daha açık tonlarda daha geniş bir runner kullanmayı düşünebilirsiniz. 

Eğer ahşabın doğallığının hakim olduğu bir yemek masanız varsa; hiç masa örtüsü sermeden direkt runner kullanabilirsiniz. 

Runner serdiğiniz kısmın üzerine amerikan servisler yerleştirmek de son yıllarda sıklıkla tercih edilen dekorasyon şekillerinden biridir. Tabak konulacak alanı vurgulayan amerikan servisler, runner ile uyumlu seçildiğinde oldukça zarif görünecektir. 

RUNNER ÖRTÜLERDE NE TARZ KUMAŞLAR KULLANILIR?
Runnerlarda kullanılan kumaş türü, seçilen model ve tarza göre değişkenlik göstermektedir. Bunun yanı sıra; seçeceğiniz kumaş türünün mobilyalarınızın dokusuna uyumlu olmasına özen göstermelisiniz. 

Genellikle polyester kumaşın yoğunlukta kullanıldığı runner örtü modellerinde; keten dokulu çeşitlere de rastlayabilirsiniz. Sade ve doğal görünümüyle her tarz evde kullanılabilen keten runner masa örtüsü modelleri, zarifliği de vurgulamaktadır.

Son dönemlerde oldukça popüler olan hasır ve keçe runner modelleri de evlerimizde sıklıkla yer almaktadır.

RUNNER ÖRTÜ KULLANILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Yemek masalarınızda runner kullanmaya karar verdiyseniz dikkate almanız gereken ilk nokta; runnerın masanızın genişliği ve uzunluğuna uyumlu olmasıdır. Masanızın boyutuna uygun olmayan bir runner, tüm odanızın atmosferini bir anda bozabilir.

Renkli ve işlemeli masalarda daha sade runner masa örtüsü kullanmaya özen gösterirken; sade masalarda hareketli seçimler yapabilirsiniz. 

Yemek odanızın tarzı ve rengine uygun runner masa örtüsü seçmelisiniz. Odanın bütünlüğünü bozacak uyumsuz seçimler yapmamaya dikkat etmelisiniz. 

Genellikle uyumlu renklerin bir arada kullanılması dekorasyonda şıklığı göz önüne çıkarmaktadır. Ancak yemek masalarınızda siyah ve beyazın benzersiz zıtlığını kullanabilirsiniz. 

RUNNER KULLANIMINDA UFAK DOKUNUŞLAR

Runnerların kenarlarında dantel işlemelere yer verebilirsiniz ya da püsküllü modellerle de farklı detayları canlandırabilirsiniz. 

Misafirlerinizi ağırlamak istediğiniz özel günlerde daha ağır motiflerin göze çarptığı desenli runnerlara yer verebilirsiniz. 

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir