Rus bankaları, Çinli karta yöneldi

06.03.2022
Rus bankaları, Çinli karta yöneldiRus bankaları, Visa ve Mastercard’ın ülkedeki faaliyetlerini durdurmasının peşinden Çinli UnionPay ödeme sistemlerini kullanan kartlar çıkartmaya hazırlanıyor.


Rus bankaları, Çinli karta yöneldi

ABD merkezli finansal hizmet şirketleri Visa ve Mastercard, dün, Rusya’daki operasyonlarını askıya aldıklarını duyurmuştu. Rusya Merkez Bankası, kredi kartlı öneme noktasında alternatif arıyor.

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’tan meydana getirilen açıklamada, Rus ödeme sistemi Mir ile UnionPay’in beraber çalışacağı kartlar çıkartmak için çalışmalara başlandığı açıklandı.

MIR-UNIONPAY DEVREYE GİRİYOR

Ülkenin piyasa hacmi bakımından bir öteki mühim bankası Alfa-Bank da yapmış olduğu açıklamada, Çin ulusal ödeme sistemi UnionPay ile çalışan kartlar çıkartılması için çalışmalara başlandığını, söz mevzusu sistemle 180 ülkede ödeme yapılabileceği bildirildi.

Rus Tinkoff bankası da “Mir-UnionPay” kartlarına yönelik çalışmaların süratli bir halde sürdüğünü duyurdu.

RUS MİR VE ÇİNLİ UNİONPAY SİSTEMLERİ

Rusya Merkez Bankası tarafınca Mayıs 2017’de kurulan Mir ödeme sistemi, bankaya ilişik Ulusal Kartlı Ödeme Sistemi adlı sistem üstünden elektronik para transferleri için kullanılıyor.

Visa

ÇİNLİ SİSTEMDE 7 MİLYARDAN FAZLA KART VAR

Çin merkezli banka kart hizmetleri ağı olan UnionPay, dünya genelinde 2 bin 500’den fazla kurumla ortak çalışıyor. UnionPay kapsamında bugüne dek 7 milyardan fazla kartın çıkarıldığı hesaplanıyor.

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.