Rus ödeme sistemi Mir masada

23.09.2022
Rus ödeme sistemi Mir masada


Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılacak iktisat zirvesinde ABD’nin yaptırım uygulama baskısı yapmış olduğu Rus ödeme sistemi Mir’in geleceği masaya yatırılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yoğun ABD programının arkasından yurda döndü.

Erdoğan Türkiye’deki yoğun gündemine başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul’da cuma namazının arkasından iktisat kurmaylarını kabul etti.

İstanbul’da iktisat zirvesi

Görüşmede Türkiye’nin iktisat gündemi enine boyu masaya yatırılacak.

Dün Merkez Bankası’nın yapmış olduğu faiz indirimi, dolar-TL kurundaki son durum, enflasyon şeklinde birçok başlık ele aınacak.

Mir sistemi masada

En mühim başlıklardan biri de Rus ödeme sistemi Mir’in kullanım durumu.

Söz mevzusu sistemi kullanan ülkeler,  ABD Gömü Bakanlığı tarafınca yaptırım uygulamakla tehdit edilirken, Türkiye’de İş Bankası baskıların arkasından sistemi askıya almıştı.

Dünya genelinde de sistemi kullanan birçok ülke ABD baskısı ile sistemi askıya aldı.

Söz mevzusu sitem internasyonal nakit alışverişinde konisyonsuz işlemlere olanak sağlarken Türküye’de de Rus turistlerin en fazlaca kullandığı sistemlerin başlangıcında geliyor.

Görüşmede Rusya Merkez Bankası’nın küresel çapta kullanılan Mir sisteminin Türkiye’de kullanılıp kullanılmayacağına karar verilecek.

“Alternatifler üstünde duracağız”

Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, MB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, kamu bankalarının yetkilileri ve iktisat kurmayları ile mevzuyu istişare edecek.

Cumhurbaşkanı mevzuya ilişkin cuma namazı çıkışında yapmış olduğu açıklamada, “Bu yalnız bir Mir kart vakası değil. Bunun alternatifi olarak elimizde neler var bunların üstünde duracağız. Neler yapabiliriz? Ne şeklinde adımlar atabiliriz? Bunların üstünde durmak suretiyle bu çalışmamızı sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

İstanbul da ekonomi zirvesi: Rus ödeme sistemi Mir masada #1

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.