Rusya, artık Internasyonal Ödemeler Bankası’na erişemeyecek

11.03.2022
Rusya, artık Internasyonal Ödemeler Bankası’na erişemeyecekRusya’nın Ukrayna ile girmiş olduğu cenk sebebi ile Internasyonal Ödemeler Bankası (BIS) hizmetlerine erişimi askıya alındı.


Rusya, artık Uluslararası Ödemeler Bankası'na erişemeyecek

Rusya’nın, kendisine uygulanan ekonomik yaptırımlardan kendi merkez bankasını korumak için devreye sokacağı Internasyonal Ödemeler Bankası (BIS) kozu elinden alındı.

Rusya’nın BIS hizmetleri sözcüsü, Ukrayna’ya hücum eden Rusya’nın, tüm BIS hizmetlerine erişiminin askıya alındığını bildirdi.

BIS, RUSYA MERKEZ BANKASI’NA YÖNELİK YAPTIRIMLARI ATLATMAK İÇİN KULLANILAMAYACAK

BIS’in Rusya Merkez Bankası’na yönelik tüm internasyonal yaptırım kararlarını takip ettiğini belirten sözcü, BIS’in Rusya Merkez Bankası’na yönelik yaptırımları atlatmak için kullanılamayacağını kaydetti.

BANKA, BIS’E ERİŞEMEYECEK

Sözcü, karar doğrultusunda Rusya Merkez Bankası’nın BIS hizmetlerine erişemeyeceğini, kurumun toplantılarına ve öteki faaliyetlerine katılamayacağını bildirdi.

BIS

BIS SİSTEMİNİN 60’TAN FAZLA ÜYESİ VAR

İsviçre merkezli internasyonal finans kuruluşu BIS, 1930 senesinde Basel şehrinde kuruldu. BIS’in aralarında ABD Merkez Bankası (Fed), Avrupa Merkez Bankası (ECB), İngiltere Merkez Bankası (BoE) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) da yer almış olduğu 60’tan fazla üyesi bulunuyor.

BIS, MERKEZ BANKASI GÖREVİ GÖRÜYOR

BIS, internasyonal parasal ve finansal iş birliğini geliştirmeyi amaçlıyor. Kurum, merkez bankaları için bir banka görevi görüyor.

BIS’in, üye ülkelerin merkez bankalarının biriki politikaları mevzusunda koordinasyonu sağlamak ve merkez bankaları içinde para transferlerinde aracı olmak benzer biçimde görevleri bulunuyor.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.