Rusya, başkent Kiev’i bombaladı

17.04.2022
Rusya, başkent Kiev’i bombaladıSabah saatlerinde Rus bombardımanı altında kalan Kiev’de tank onarım fabrikası vuruldu. Izahat meydana getiren belediye başkanı, mağdurlarla ilgili bilgilerin araştırıldığını söylemiş oldu.

Rusya’nın başlatmış olduğu askeri harekat sonrasında Ukrayna’da çıkan harp, 52’nci gününe girdi.

Müzakerelerden pozitif netice beklenirken aniden seyri değişen savaşın neticeleri da giderek ağırlaşıyor.

Rusya bu kez saldırılarla Ukrayna’nın başkenti Kiev’i hedef aldı. Kentin Darnitskiy semtinde meydana getirilen Rus bombardımanı sonucunda fazlaca sayıda şahıs yaralandı.

Güvenli bölgede kalmaları icap ettiğini söylemiş oldu

Kiev’in Belediye Başkanı Vitaliy Kliçko, Kievlilerden hava saldırısı uyarılarını dikkate almalarını istedi. Kenti terk eden sakinlere hemen hemen dönmemeyi ve daha güvenli bölgelerde kalmayı tavsiye etti.

Kliçko, Telegram kanalından yapmış olduğu açıklamada, “Sabah saatlerinde Kiev bombalandı. Şehrin eteklerindeki Darnitskiy semtinde patlamalar oldu. Kurtarma ve sıhhat ekipleri şu anda vaka yerinde. Mağdurlarla ilgili bilgiler netleştiriliyor” bilgisini verdi.

Kievlilerden hava saldırısı uyarılarını dikkate almalarını isteyen Kliçko, kenti terk eden sakinlere hemen hemen dönmemeyi ve daha güvenli bölgelerde kalmayı tavsiye etti.

Rusya, başkent Kiev i bombaladı #1

Ukrayna ABD’den destek istedi

Öteki taraftan ABD basınında yer edinen habere gore Rusya, Ukrayna ordusuna verdiği silahlar sebebiyle Washington’a nota verdi. Ukrayna’nın ise ABD’den, Rusya’yı “terörizmi destekleyen devlet” olarak tanımasını istediği iddia edildi.

Kiev bölgesinden dumanlar yükseliyor VİDEO

Rusya, başkent Kiev i bombaladı #2

Rusya, tank onarım fabrikasını vurduklarını deklare etti

Rusya Müdafa Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, havadan yüksek hassasiyetli uzun menzilli silahla Ukrayna’nın başkenti Kiev’de tank onarım fabrikasını vurduklarını bildirdi.

Konaşenkov, yapmış olduğu açıklamada, Rus ordusunun Ukrayna’da savaştaki eylemlerine ilişkin informasyon verdi.

Ukrayna’daki hedeflere yönelik yüksek hassasiyetli tabanca kullandıklarını belirten Konaşenkov, “Havadan yüksek hassasiyetli uzun menzilli silahla Kiev’de tank onarım fabrikasını, Mıkolayiv’de ise askeri teknik araçları tamiratı atölyesini vurduk.” dedi.

Rusya, başkent Kiev i bombaladı #3

Ukrayna’ya gerçekleştirdikleri saldırıları aktardılar

Konaşenkov, gece süresince Rus birliklerinin havadan yüksek hassasiyetli roketlerle 16 hedefi vurduğunu, bunların içinde roket ve top cephanelikleri, hava müdafa roket sistemi ve askeri teknik vasıta depoları ile bazı askeri birlikler bulunduğunu beyan etti.

İzyum yerleşim birimi civarında havada Ukrayna’ya ilişik Su-25 uçağının vurulduğunu kaydeden Konaşenkov, “Rus topçu ve roket birlikleri, Ukrayna birliklerinin 43 komuta merkezi, askeri teçhizat için yakıt içeren 8 konvoy ve 760 düşman insan gücü toplama alanı dahil olmak suretiyle 811 hedefi bombaladı.” şeklinde konuştu.

Konaşenkov, bugüne dek Ukrayna ordusuna ilişik 133 tayyare, 458 insansız hava aracı, 246 hava müdafa roket sistemi, 252 fazlaca namlulu roketatar, 981 obüs ve havan topu, 2 bin 146 hususi askeri aracın imha edildiğini aktardı. Ukraynalı yetkililer ise Rusya’nın saldırılarında 1 kişinin öldüğünü deklare etti. Fazlaca sayıda şahıs de yaralandı.

Rusya, başkent Kiev i bombaladı #4

Rusya, ABD’yi uyardı

Washington Post’ta yer edinen haberde bu ifadenin “internasyonal terör eylemlerine onlarca defa destek elde eden devletler” için kullanıldığına dikkat çekildi.

ABD medyasında yer edinen bir öteki habere gore ise, Rusya Ukrayna’ya devam eden tabanca sevkiyatı sebebiyle Washington’a nota verdi. ABD Dışişleri Bakanlığını, bu desteğin devam etmesi halinde “öngörülemeyen sonuçlar” mevzusunda da uyardı.

ETİKETLER: , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.