Rusya Donbas’taki tabur sayısını 85’e çıkardı

22.04.2022
Rusya Donbas’taki tabur sayısını 85’e çıkardıABD Müdafa Bakanlığından (Pentagon) üst düzey bir yetkili, Rusya’nın Ukrayna’nın Donbas bölgesindeki taburlarının sayısını 85’e çıkardığını deklare etti.


Pentagon: Rusya Donbas'taki tabur sayısını 85'e çıkardı

Bir grup gazeteciye Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin bilgilendirmede bulunan Pentagon’dan üst düzey bir yetkili, Rusya’nın Donbas bölgesine kuvvet sevk etmeye devam ettiğini söylemiş oldu.

3 taktik tabur da Donbas’ta

Yetkili, Rus ordusunun son 24 saatte bölgeye 3 taktik tabur daha getirerek buradaki tabur sayısını 85’e çıkardığını belirtti.

Rusya böylece son iki haftada Donbas bölgesine 20 ek tabur getirmiş oldu.

Pentagon: Rusya Donbas taki tabur sayısını 85 e çıkardı  #1

Taburlar 800-1000 askerden oluşuyor

Rus taktik taburları 800-1000 askerden oluşuyor.

Ukrayna’nın Mariupol kentinin halen Rusya’nın eline düşmediğini ve Ukraynalıların kentte direnmeye devam ettiğini belirten yetkili, Rus ordusunun halen şehre roket saldırıları yapmayı sürdürdüğünü deklare etti.

Üst düzey yetkili, Rusya’nın Mariupol’dan bazı kuvvetlerini çektiğine dair herhangi bir emare görmediklerini beyan etti.

ABD’den Ukrayna’ya 120 drone

ABD Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna’ya verilmesi için yetki verdiği 800 milyon dolarlık askeri yardım paketindeki 120’den fazla Pohenix Ghost adlı insansız hava aracına ilişkin bir soruya cevap veren yetkili, bu aracın, “ABD Hava Kuvvetleri tarafınca bilhassa Ukrayna’nın gereksinimleri için hızlıca geliştirilmiş bir sistem” bulunduğunu söylemiş oldu.

Yetkili, bu sistemin ABD’nin daha ilkin Ukrayna ordusuna verdiği Switchblade dronlarına benzediğini sadece birkaç değişik kabiliyete haiz bulunduğunu ve Ukrayna ordusuna bu sistem için eğitim vereceklerini belirtti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.