Rusya, Hollanda’nın gazını kesiyor

30.05.2022
Rusya, Hollanda’nın gazını kesiyor


Rusya-Ukrayna cenginde 3 ay geride kaldı.

Çatışmalar iki ülkenin sınır hattında devam ederken ekonomik harp da tüm sertliği ile sürüyor.

Rusya, Batı ülkelerinin ekonomik yaptırımlarına karşı gaz ve petrol kartını oynadı.

Viladimir Putin yönetimi, satışlarını Rus rublesi üstünden yapacağını ve bu mevzuda antak kalma sağlanamayan ülkelerin enerji akışını keseceğini duyurmuştu.

Hollanda’nın gazı kesiliyor

Hollanda kamu gaz şirketi GasTerra, rubleyle ödemeyi reddettiği için Gazprom’un 31 Mayıs itibarıyla Hollanda’ya organik gaz tedarikini durduracağını belirtti.

GasTerra’dan meydana getirilen açıklamada, Rusya’nın, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerden organik gaz ödemelerini Gazprombank’tan avro ve ruble hesabı açarak yapmasını talep etmiş olduğu kararname anımsatıldı.

“Şirketimiz için oldukça daha büyük bir risk”

GasTerra’nın söz mevzusu kararnameye bakılırsa ödeme yapmayı kabul etmediğinin aktarıldığı açıklamada, “Bu şekilde ödeme yapmak, AB yaptırımlarını delme riski içermesinin yanı sıra finansal ve operasyonel riskleri de bununla beraber getiriyor.

Moskova’da Rusya hukukuna bakılırsa hesap açmak ve bu hesabın Rus rejiminin kontrolünde olması şirketimiz için oldukça daha büyük bir risk. Bu şekilde ödeme yapmayı reddetmemize cevaben Gazprom 31 Mayıs itibarıyla organik gaz tedarikini durduracağını bildirdi.” ifadesi kullanıldı.

2 milyar metreküplük organik gaz alınamayacak

Açıklamada, Gazprom tarafınca, 31 Mayıs ve mevcut sözleşme tarihinin bittiği 1 Ekim içinde tedarikin durdurulmasının, 2 milyar metreküplük organik gazın alınmayacağı anlamına geldiği vurgulandı.

GasTerra’nın bu gelişmeyi öngördüğü kaydedilen açıklamada, “Avrupa gaz piyasası oldukça entegre ve geniş. Buna karşın, 2 milyar metreküp gaz tedarikinin kaybının arz tedarikini iyi mi etkileyeceği ve Avrupa piyasasına iyi mi yansıyacağını anlamak olanaksız.

GasTerra, Gazprom’u onlarca kere sözleşmeye dayalı olarak kabul edilen ödeme yapısına ve tedarik yükümlülüklerine uymaya çağırdı sadece işe yaramadı.” bilgisine yer verildi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.