Rusya, Mastercard ve Visa yaptırımlarına Çin ile cevap verecek

07.03.2022
Rusya, Mastercard ve Visa yaptırımlarına Çin ile cevap verecek


Son dönemde dünya gündemi bir fazlaca meşgul. Zira Rusya’nın operasyon sonucu olarak Ukrayna’ya saldırması tüm dengeleri değiştirdi. Rusya, gayemiz işgal değil dese de bugüne dek yaşanmış olan tüm gelişmeler bu durumun tam tersini gösteriyor.

Bu kararıyla eleştirilerin odak noktası haline gelen Rusya, birbiri ardına gelen yaptırımlarla savaşım etmeye başladı. Son olarak Mastercard ve Visa’nın ülkedeki hizmetlerini askıya aldığını açıklaması ile harekete geçen ülke, karşı hamle olarak Çin’le iş birliğine gitmeye hazırlanıyor.

Bir ambargo daha: Rusya’nın bankacılık sistemi çöküyor!


Bir engelleme daha: Rusya’nın bankacılık sistemi çöküyor!

Visa ve Mastercard tarafınca meydana getirilen açıklamaya bakılırsa, her iki bankacılık sistemi de Rusya’da emek harcamayı durduracak.

Rusya, Mastercard ve Visa yaptırımlarına Çin ile cevap verecek

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişiminde 11’inci gün geride kalırken, iki ülke içinde meydana getirilen görüşme görüşmelerinden de şimdiye dek beklenen netice çıkmadı. Rusya’nın vermiş olduğu hatalı karardan dönmemesi sebebi ile birbiri ardına yaptırım kararları gelmeye devam ediyor.

rusya mastercard visa
Rusya Mastercard – Visa

Hatırlanacağı suretiyle Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasından bir süre sonrasında 1973’de hayata geçen internasyonal geçirme işlemlerini hızlandıran protokol konumundaki SWIFT sisteminden çıkarılması gündeme gelmişti. Gelecek günlerde resmileşmesi beklenen bu mevzuya benzer bir hamle de dünyaca meşhur ABD merkezli finans şirketlerinden Mastercard ve Visa’dan gelmişti.

Mastercard ve Visa, ABD tarafınca Rusya’ya uygulanan yaptırımlar kapsamında Rus finans kuruluşlarını ödeme ağından engellediğini ve ülkedeki hizmetlerini askıya aldığını deklare etti. Öte taraftan iki şirket, bu süreçte düzenleyici kuruluşlarla iş birliği yaparak ileride gelebilecek yeni kararlara uyum sağlayacaklarını duyurdu.

rusya mastercard visa
Rusya Mastercard – Visa

İki firmanın yaptırım kararının arkasından harekete geçen Rusya, Çin’le görüşmelere başladı. Bu kapsamda Rus ödeme sistemi Mir ile Çinli finans şirketi UnionPay ortaklığında toplamda 180 ülkede çalışabilecek kartların çıkartılması için emekler başladı. Bu aşamada bazı Rus bankalarının halihazırda UnionPay ile ortaklık içinde bulunduğunu, Sberbank ve Tinkoff şeklinde bankaların da söz mevzusu ortaklığa yeşil ışık yaktığını belirtelim.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Rusya, yaptırımların arkasından Ukrayna’dan geri çekilme sonucu alabilir mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.