Rusya, meşhur fidye yazılım çetesi REvil üyelerini tutukladı!

15.01.2022
Rusya, meşhur fidye yazılım çetesi REvil üyelerini tutukladı!


Rus hükümeti, ABD hedeflerine yönelik oldukça sayıda büyük ölçekli saldırının arkasındaki fidye yazılımı çetesi olan REvil grubunun birden fazla üyesinin tutuklandığını duyurdu. Ek olarak, suçluların ABD’nin talimatıyla yakaladığı söylendi.

Kuzey Koreli hackerların çaldıkları para, dudak uçuklattı!


Şimal Koreli hackerların çaldıkları para, dudak uçuklattı!

Şimal Kore merkezli hacker saldırılarında üstün dereceli oranda para çalınmış. 2021 yılının verilerinin yer almış olduğu rapor önemli detaylara haiz.

REvil üyelerinin 100 milyon TL’lik varlıklarına el kondu!

Rusya’nın iç danışma teşkilatı Federal Güvenlik Servisi (FSB), Cuma günü yapmış olduğu basın açıklamasında, kısa sürede Moskova, Leningrad, Lipetsk ve St. Petersburg’da 25 eve baskın düzenlediğini ve burada siber kabahat çetesinin 14 üyesinin tutuklandığını söylemiş oldu.

Buna ek olarak, düzenlenen baskınlar esnasında ele geçirilen teşkilat üyelerine ek olarak yetkililer, 426 milyon ruble, 600 bin dolar ve 500 bin Euro’nun yanı sıra 20 lüks araç ve oldukça sayıda bilgisayar ekipmanına el koyduğunu deklare etti. Ek olarak, bilgisayar korsanlarının kimlikleri nerede ise açıklanmadı.

FSB tarafınca kaydedilen videoda memurların çeşitli kişileri kovalayıp kelepçeledikleri ve hem de daireleri yoğun araştırma altına aldıkları görülüyor. Rus hükümeti ek olarak, suçluları ABD’nin direktifiyle yakaladığını söylemiş oldu ve açıklamasında şunları söylemiş oldu:

Arama faaliyetleri, kabahat topluluğunun lideri ve onun yabancı yüksek teknoloji şirketlerinin data kaynaklarına kötü amaçlı yazılımlar sokarak, bilgileri şifreleyerek ve şifresinin çözülmesi için zorla para alarak izinsiz girişine karıştığını bildiren ABD yetkili makamlarının temyizine dayanıyor.

REvil, geçen yaz büyük Kaseya fidye yazılımı saldırısını gerçekleştirdiğinden beri ABD’nin arananalar sıralamasında üst sıralarda yer alıyordu. Atak, teknoloji firmasının popüler BT ürünlerindeki kötü amaçlı yazılım güncellemelerini kullanarak dünya genelinde 1500’den fazla değişik şirkete (ABD’deki pek oldukça şirket dahil) bulaşmak için kullanılmıştı.

Buna ek olarak çetenin, donanım üreticisi Acer’a, meşhur hukuk şirketi Grubman Shire Meiselas & Sacks’e (Lady Gaga’nın 2.4 gigabaytlık yasal belgelerini sızdırdıkları söylenmişti) ve Apple için çalışan önde gelen bilgisayar parçaları tedarikçisi Quanta’ya yönelik saldırılara da karıştığı iddia ediliyor.

Geçtiğimiz Mayıs ayında da et işleme devi JBS Foods’a yıkıcı bir fidye yazılımı saldırısı gerçekleştirerek şirketi geçici olarak bir ekip gıda üretim tesisini kapatmaya zorladı. Şu demek oluyor ki REvil’in sebep olduğu hasarlar saymakla bitmiyor.

ABD yetkilileri de bir süredir Rusya’yı ülke sınırları içinde etkinlik gösteren siber kabahat çetelerini çökertmeye çağırıyordu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Joe Biden içinde geçen yıl meydana getirilen bir ekip görüşme, iki liderin fidye yazılım saldırılarını durdurmak için daha fazlasının yapılması gerektiği mevzusunda aynı düşünce bulunduğunu göstermişti.

ABD ve Rusya şu anda, bazı ABD’li yorumcuların Rusya’nın askeri bir işgale hazırlandığını iddia etmiş olduğu Ukrayna’daki siyasal durum üstünde ciddi gerilimler yaşıyor. Hal bu şekilde olunca, Rusya’nın REvil’i ABD ile bir tür pazarlık taktiği olarak tutuklamış olma olasılığı bazılarına makul görünüyor.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.