Rusya, NASA astronotunu uzayda bırakacak iddiası!

15.03.2022
Rusya, NASA astronotunu uzayda bırakacak iddiası!


Ukrayna ve Rusya arasındaki kriz, Batılı ülkeler ile Rusya’nın uzayda büyük problemler yaşamasına yol açtı. Uzaydaki ikili ilişkileri askıya alan uzay ajansları, Internasyonal Uzay İstasyonu çalışmalarında bile karşı karşıya geldi.

Geçtiğimiz günlerde Rusya’nın, uzay istasyonundaki astronotları “kendi hallerine” bırakabileceğine dair söylentiler ortaya çıktı. Fakat Rusya uzay ajansı (Roscosmos), Internasyonal Uzay İstasyonunda mahsur kalan Amerikan astronotunu uzayda bırakmayacağını doğruladı.

Rusya uzay şefi ile NASA astronotu Twitter’da birbirine girdi!


Rusya uzay şefi ile NASA astronotu Twitter’da birbirine girdi!

Rusya uzay şefi ve NASA astronotu içinde büyük kavga yaşandı. İki isim, Twitter’da birbirine demediğini bırakmadı.

NASA astronotu Rusya ile Dünya’ya dönecek mi?

Toplumsal medyada kısa sürede viral hale gelen bir Rus devlet medyası iddiası, Rusların Internasyonal Uzay İstasyonunu terk edeceğini ve Rusya’nın, itiş enerjisini denetim etmiş olduğundan ISS’i yörüngeden çıkaracağını söylemesiyle çığ benzer halde büyüdü.

Videonun bir parçası olarak, Rus kozmonotların Amerikalı astronot Mark Vande Hei’ye veda etmiş olduğu ve Amerikan astronotu geride bıraktığı görülüyor. Yalnız dünya rekoru olarak uzayda 300 günden fazla kalan Vande Hei’nin, ISS’te mahsur bırakılmayacağı öğrenildi.

Vande Hei için evvelde planlanmış dönüş yolculuğu yaklaşıyor olmasına rağmen insanoğlu endişelenmeye başlamıştı. Hatta videonun bir bölümünde Rus uzay yöneticilerinin, “Her şey devam ederken Vande Hei’yi uzayda bırakın” söylediği iddia edildi.

Rusya ise uzay çalışmalarındaki gerginliğe rağmen bu şekilde bir hatayı asla yapmayacağını söylüyor. Roscosmos’tan NASA astronotuyla ilgili gelen açıklama şu şekilde:

“Amerikalı astronot Mark Vande Hei, Anton Shkaplerov ve Pyotr Dubrov ile birlikte Rus Soyuz MS-19 uzay aracıyla 30 Mart’ta Dünya’ya dönecek. Roscosmos, ortak olarak güvenilirliğinden asla şüphe uyandırmayacaktır.”

Rusya Uluslarası Uzay AJansı konusunda ABD'yi tehdit etti

ISS’i Avrupa yada ABD’ye düşürmek dahil olmak suretiyle abartılı tehditleriyle tanınan Roscosmos Başkanı Dmitry Rogozin, Rusya’nın Vande Hei’yi ISS’te bırakmayacağını ve bu tür raporların “histerik” uydurmalar bulunduğunu dile getirdi.

Rusya uzay ajansı NASA astronotu için almış olduğu kararla yüreklere su serpmiş benzer halde görünüyor. Peki ya siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum yapabilir ya da SDN Forum‘da belirtebilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.