Rusya, Ukrayna üstünde yasaklı vakum bombası mı kullandı?

03.03.2022
Rusya, Ukrayna üstünde yasaklı vakum bombası mı kullandı?


Ukrayna eski Maliye Bakanı ve şimdiki ABD büyükelçisi Oksana Markarova, ABD Kurultay üyeleriyle yapmış olduğu toplantının arkasından basın mensuplarının sorularına verdiği cevaplarla tüm dünyanın gündemine oturdu. Markarova, Rusya tarafınca ülkesine kullanımı yasaklanan misket ve vakum bombası atıldığını iddia etti.

Oksana Markarova tarafınca meydana getirilen bu açıklamanın arkasından, pek oldukça insan hakları savunucusu ve örgütü devreye girerek, ellerinde çeşitli raporlar bulunduğunu ve Rusya tarafının misket bombaları kullandığına dair iddiaların oldukça güçlü bulunduğunu söylemiş oldu.

İngiltere, Türkiye’nin Milli Muharip Uçak projesine ortak oldu!


İngiltere, Türkiye’nin Ulusal Muharip Tayyare projesine ortak oldu!

İngiltere’nin en büyük Müdafa Sanayi şirketi BAE Systems, Ulusal Muharip Tayyare için teknoloji transferi yapıldığını deklare etti.

Vakum bombası nedir?

Halk içinde vakum bombası olarak malum termobarik bomba, kullanımı yasaklanmış ve yalnızca atak amaçlı kullanılan silahlar sınıfına giriyor. Günümüzde en oldukça malum nükleer ve atom bombaları benzer şekilde ardında ölümcül ışınım bırakmıyor olsa da minimum onlar kadar güçlü.

Misket bombası / vakum bombası

Vakum bombası genel olarak bir tayyare vesilesiyle havadan karaya bırakılarak kullanılır. Peşinden 2 eleştiri aşama gerçekleşir. İlk adımda, yüksek yanıcılığa haiz hazne belirlenen irtifada patlayarak gök yüzünden aşağı doğru yağan bir yağmur benzer şekilde süzülür. İkinci adımdaysa, diğeri bir haznede bulunan Aerosol isminde patlayıcı ateş alarak gök yüzünden yere kadar her yeri yakar.

Ek olarak mümkün olduğunca fazla oksijeni de emerek yere doğru tazyik bir uygular ve vakum tesiri yaratır. Belirtilene gore, şok dalgası sınırları içinde bulunan tüm canlılar yaşamını o anda yitirir. Bir tek yasaklanmasının aslolan sebebi, etki alanı içindeki tüm canlıları buharlaştırmasından kaynaklanıyor. Organik patlamanın arkasından toprakta kimyasal ve nükleer atık kalmasa da ortaya çıkan şok dalgası atom bombasını aratmıyor.

Misket bombası nedir?

Misket bombası ya da salkım bombası olarak malum bu silahın modern versiyonları, gökyüzünde hedefine doğru ilerlerken çevresinde bulunan kaplamayı açarak içinde bulunan onlarca küçük bombayı dışarıya bırakıyor.

Misket bombası / vakum bombası

Peşinden bu ufak bombalar, belirlenen bölgede belirli bir hedef olmaksızın isabet etmiş olduğu yerde patlıyor. Patlayıcı tesiri devasa yükseklikte olmasa da etrafa saçılan şarapneller sebebiyle tamamen o bölgedeki insan yaşamını sonlandırmaya odaklanıyor.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yada yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.