Rusya, Ulusal Refah Fonu için Türk Lirası almaya hazırlanıyor

13.08.2022
Rusya, Ulusal Refah Fonu için Türk Lirası almaya hazırlanıyor


Rusya Merkez Bankası bir rapor yayınladı. Engellemeler sebebi ile dolar ve euro ile petrol ve doğalgaz satışı yapamayan ülke, içinde Türk Lirası’nın da bulunmuş olduğu ödeme seçenekleri üstünde duruyor.

Rusya, Ulusal Refah Fonu için Türk Lirası almaya hazırlanıyor

Rusya, Ulusal Refah Fonu’nu desteklemek için daha ilkin dolar ve euro üstünden işlem yapıyordu. Ülkenin internasyonal rezervlerinin bir kısmını oluşturan Ulusal Refah Fonu’ndaki rezervler temmuzda 1,4 trilyon ruble artarak 12,1 trilyon rubleye (ortalama 201 milyar dolar) çıkmıştı.

Ulusal Refah Fonu için Türk Lirası gündeme geldi

Rusya Merkez Bankası, Ulusal Refah Fonu’ndaki rezervlerde değerlendirmek için Türk Lirası, yuan ve rupi satın alınmasına yönelik değerlendirme yapıldığını bildirdi.

Rusya

Enerji satışı, engellemeler sebebi ile zora girdi

Rusya Merkez Bankası tarafınca gösterilen raporda, bütçe kuralları çerçevesinde ilave petrol ve doğalgaz gelirleriyle ABD doları ve euro ile alım satım işlemlerinin yaptırımlardan dolayı olanaksız hale geldiği açıklandı.

Seçenekler değerlendiriliyor

AA’nın haberine nazaran, yaptırım süreci sebebiyle, bütçe politikasının mühim seviyede gevşetildiği ve belirlenen harcama sınırlarının aşıldığına işaret edilen raporda, yaptırımlar ve küresel petrol piyasasındaki değişikliklerin göz önünde bulundurularak, bütçe kurallarında değişikliklerin yapılmasına yönelik çeşitli seçeneklerin değerlendirildiği kaydedildi.

Rusya, Ulusal Refah Fonu için Türk Lirası almaya hazırlanıyor #2

Rusya, dost ülkelerin para birimleriyle çeşitli işlemler halletmeye hazırlanıyor

Rusya Maliye Bakanlığı’nın, bazı dost ülkelerin para birimleriyle çeşitli işlemler yapılmasına yönelik emek verme yapmış olduğu bilgisine yer verilen raporda, “Rusya Maliye Bakanlığı, Ulusal Refah Fonu’nun yenilenmesi ve harcamaları için dost ülkelerin (Türk lirası, yuan, rupi ve ötekiler) para birimlerine yönelik bütçe kuralı yöntemine ilişkin bir işletim yöntemi uygulanması üstüne çalışıyor.” ifadesine yer verildi.

Raporda, söz mevzusu adımın atılması halinde, bütçe kuralının ruble üstündeki döngüsel tesirinin yine devam edeceği açıklandı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.