Rusya, uzaydaki en büyük ortaklığını bitiriyor!

26.07.2022
Rusya, uzaydaki en büyük ortaklığını bitiriyor!


Ukrayna’ya başlatmış olduğu işgalin arkasından uzay projelerinden çıkmaya başlamış olan Rusya, en büyük ortaklığını iptal edeceğini deklare etti. Uzay kurumu Roscosmos, 2024’ten Internasyonal Uzay İstasyonu’ndan (ISS) ayrılacaklarını söylemiş oldu. Rusya ek olarak kendi hususi istasyonunu yapacağını deklare etti.

Rusya, 2024’te ISS’ten çıkıp kendi istasyonunu meydana getirecek

Roscosmos Şefi Yuri Borisov ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki son görüşmenin detayları ortaya çıktı. Internasyonal Uzay İstasyonu’ndaki görevlerini 2024’e kadar bitireceğini ve arkasından ISS’ten ayrılacağını deklare etti.

https://i0.wp.com/shiftdelete.net/wp-content/uploads/2022/07/NASA-ve-Rusya-arasinda-kritik-uzay-antlasmasi-1.webp?resize=1170%2C658&ssl=1

1998 senesinde hizmete oluşturulan ISS’in kurucu ülkelerinden kabul edilen Rusya, Ukrayna’ya başlatmış olduğu işgal yüzünden Batılı ülkeleri karşısına aldı. Uzaydaki anlaşmaların geleceği belirsiz olsa da, Batılı ülkeler ve Rusya arasındaki yeni ortaklıklar da kuruldu. Örneğin NASA, SpaceX ve Roscosmos uzaya astronot göndermek için birlikte çalıştı.

Çin kendi uzay istasyonu için dev bir adım daha attı!


Çin kendi uzay istasyonu için devasa bir adım daha attı!

15 yıl süresince vazife meydana getirecek olan uzay istasyonunun çekirdek modülünü uzaya fırlatan Çin, çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor.

Roscosmos’a bu ayın başlarında atanan yönetici Yuri Borisov, uzaydaki önceliklerinin kendi istasyonlarını inşa etmek suretiyle olacağını söylemiş oldu. Son yıllarda Çin’in de benzer bir strateji izlediğini ve ISS’e rakip istasyon geliştirdiğini hatırlatmak gerekiyor. Rusya’nın, Çin’in istasyonuna katılıp katılmayacağı ise belirsiz.

Putin’le yapmış olduğu görüşmenin arkasından açıklamalarda bulunan Borisov, “Ortaklarımıza karşı tüm yükümlülüklerimizi yerine getireceğiz, bir tek 2024’ten sonrasında istasyondan ayrılma sonucu aldık” ifadelerini kullandı.

Daha ilkin benzer bir antak kalma iptali Avrupa Uzay Ajansı’ndan (ESA) geldi. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Rusya ortaklığıyla 2016 senesinde başlatılan ExoMars görevinin tamamen iptal edilmiş olduğu açıklandı. ESA’nın 2016’daki bilgilendirmesine bakılırsa, vazife için 1,3 milyar dolarlık bütçe ayrılmıştı.

Siz Rusya ISS sonucu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.