Rusya ve Ukrayna’nın liderlerine astrolojik açıdan bakınca…

27.02.2022
Rusya ve Ukrayna’nın liderlerine astrolojik açıdan bakınca…class=”medyanet-inline-adv”>

Rusya’nın doğum haritasıyla ilgili yazdığım yazıdan sonrasında sizlerden oldukca fazla bildiri aldım. “Keşke Ukrayna’nın da haritasını anlatsaydın, Ukrayna’nın devlet başkanı Volodimir Zelenski’yle Putin’in haritalarını inceleseydin” dediniz. Ben de bana gelen hususi mesajlara kayıtsız kalamadım ve iki liderin doğum haritalarını astrotheme.com sitesinden bulup bir yazı yapmaya karar verdim.

Putin’le başlamış olalım… Putin Terazi burcu, yükselen burcu Akrep ve Ay burcu İkizler. Doğum haritasında ilginçtir ki hem kendi burcu Terazi; hem Satürn hem Merkür hem Neptün Terazi burcunda içeriyor. Normalde bu kadar Terazi burcu vurgusu olan birinin, bu denli agresif, tehditkâr ve harp yanlısı olmasını beklemeyiz aslen… Zira Terazi burcu astrolojide; denge, sulh, uyum, uyum, dış ilişkiler benzer biçimde mevzuları temsil eder. Doğal ki yükselen Akrep oluşuyla dış dünyaya yansıttığı kimliği adeta Akrep benzer biçimde tutkulu, krizlerle uğraşan, gizlilik içinde hareket eden bir yapı verecektir fakat bu, gene de bunu yeteri kadar açıklamıyor!

class=”medyanet-inline-adv”>

Aslına bakarsak bu yazının amacı sizlere birazcık da Ay düğümlerinden anlatmak ve Ay düğümlerinin hayatımızda ne denli kuvvetli tesirleri bulunduğunu göstermek. Ve bu iki önder arasındaki çekişmenin nereye doğru gideceğinin bir yol haritasını oluşturmak.

Özetlemem gerekirse, Ay düğümleri hayata geliş amacımızı, konfor alanlarımızı, tekamülümüzü, nereden gelip nereye doğru yol alabileceğimizi, neyi oldukca iyi yaptığımızı ve neleri öğrenmemiz ve deneyimlememiz icap ettiğini ifade eder. Ay düğümleri 2 tanedir. Biri cenup Ay düğümü, diğeri de şimal Ay düğümüdür. Cenup Ay düğümüne özetlemek gerekirse (GAD), şimal Ay düğümüne de özetlemek gerekirse (KAD) diyeceğim.

Ben ek olarak Ay düğümlerini astrolojide 1. Ev’e çekerek kişinin bu Ay düğümleri deneyimlerine giden yolunun iyi mi bulunduğunu da görmeye çalışırım. Hepimizin GAD ve KAD’ı var; keşke çoğumuz bu tarz şeyleri bilsek… Hayatınızdaki birçok temaya iyi mi yanıt bulunduğunu görseniz şaşırırsınız…

GAD; en temek haliyle konfor alanını, en iyi yaptıklarımızı, kabiliyetlerimizi fakat bir yerde bizi köşeye sıkıştıran alanları anlatır. KAD ise konfor alanından çıkmak, tekamüle gitmek, büyümek ve olgunlaşmakla ilgilidir. İnsanın ömrü GAD ile KAD arasındaki bir yolculuktur. Hiçbir süre yalnız GAD’da yada KAD’da olamayız. Bu ikisi adeta iç içe geçmiş sarmallar gibidir. Fakat en azından GAD’ın gölge yanlarını bilirsek kendimizi geliştirmemiz, büyümemiz, mutlu olmamız bir ihtimal daha kolay olur.

class=”medyanet-inline-adv”>

Ne olursa olsun savaşmak ve kazanmak…

Putin’e dönelim… Putin’in doğum haritasında GAD Aslan burcunda duruyor ve derhal yanında güç kazanmayı, manipüle etmeyi, yok etmeyi, ruhsal üstünlük sağlamayı, takıntıları temsil eden Plüton var. GAD Aslan ne ister bu hayatta? Önder olmak, sahnede olmak, şov yapmak, trajik durumlar yaratmak, alkış ve övgü almak. Bu, ruhun en iyi bilmiş olduğu hal zira! Bilhassa Plüton’la da birleşince acımasız, baskıcı, ruhsal güç elde etmek isteyen, savaşı kazanmak için her yolun mubah bulunduğunu düşünen bir karakter çıkar karşımıza… Aslan iyi mi ormanlar kralıysa GAD Aslan da hayatında kral olmak isteyecektir. Bilhassa Plüton’la birleşince kral olma yolu takıntılar ve yok etmeyle gerçekleşebiliyor. İşte bu, Putin’in konfor alanı! Yapmış olduğu her şeyi çocuk benzer biçimde şova dönüştürmesi, dikkat çekme isteği hepsi GAD’dan geliyor. Üstelik haritasında Mars’la da bir etkileşimi var. Ne olursa olsun savaşmak ve kazanmak… Kazanmanın ne şekilde ve iyi mi bulunduğunun mühim olmaksızın… Bilhassa Mars’ının Yay burcunda olması, dağılması, genişlemesi, odak noktasını kaybederek başka noktalara da enerjiyi yansıtmasına işaret ediyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

GAD’ı Putin’in haritasında 1. Ev’e çektiğimdeyse, Aslan burcunun yöneticisi gezegeni olan Güneş haritasında 2. Ev’de içeriyor. 2. Ev, astrolojide hem maddi mevzular hem de özdeğer duygusuyla ilgilidir. Doğrusu şahıs, her şeyi kendini daha kıymetli ve daha mühim duymak için yapar. Kuvvetle olası hayatında her şeyi kazanırken hep başka şeyleri yok ederek elde etti Putin… Bilhassa Güneş’inin tarafındaki Satürn’le de babasıyla ilgili temaları karşımıza çıkartıyor. Babasından alamadığı onayı, kıymeti, gücü ve büyük bir öfkeyle tüm dünyadan yada en azından kendi çevresinden çıkartıyor olabilir. Zira Güneş’le Satürn birliktelikleri, soğuk, kuralcı, mesafeli bir baba profiline işaret edebilir.

class=”medyanet-inline-adv”>

Putin’in KAD’ı Kova burcunda içeriyor. Tekamüle giden yol; birlikten, ekip çalışmasından, topluma rahatlık ve yarar getirmekten, değişik ve alışılmadık, azınlık olanlarla beraber hareket etmekten, teknolojiyi insanlığın faydası için kullanmaktan geçiyor. Bunu ne kadar başarabildiği normal olarak bir münakaşa mevzusu! Tekamüle iyi mi ulaşacağını idrak etmek için doğum haritasında KAD’ı 1. Ev’e çektiğimde Satürn, haritasının 9. Ev’ine düşüyor. İhtiyacı olan dini, içsel, ruhsal, spiritüel bir şeylere inanmaya işaret ediyor! Bilhassa Satürn’ün Terazi burcunda oluşuyla görüyoruz ki diplomatik, uzlaşmacı ve arabulucu olmak, nezaketi öğrenmek benzer biçimde geliştirmesi ihtiyaç duyulan alanları var. Bunu yaparken de ciddi bir disiplinle, sıkı emek vererek, dengeleri bozmayarak yapabilmesi gerek.

class=”medyanet-inline-adv”>

Zelenski’nin de sakin bir karakter bulunduğunu söylemek zor

Gördüğüm kadarıyla Putin cenup Ay düğümüne sıkışıp kalmış bir ruh… Tekamül yolcuğunda bu şekilde giderse eğer sınıfta duracak. Yada kim bilir bunu deneyimlemek için de gelmiş olabilir bu dünyaya.

Şimdi gelelim Volodimir Zelenski’nin doğum haritasına… Kova burcu, yükselen İkizler ve Ay burcu Aslan. Haritasında ilk dikkatimi çeken nokta 5. derecede Venüs’le Güneş’in yan yana olması; doğrusu karşımıza Venüsyen bir karakter çıkıyor. Venüs; sevgi, hakkaniyet, güzel duyu, sanat benzer biçimde mevzuları temsil eder. Kişinin yaşamında bu temaların ağır bastığını ve kabiliyetlerini gösterir.

Ay düğümlerine baktığımızdaysa, GAD burcu Koç’ta ve KAD ise Terazi burcunda… Koç – Terazi aksının yaşamdaki temel imtihanı ilişkileri yönetmektir. Kişinin, hayata sıhhatli bir halde ilişkileri yönetmeyi öğrenmek için geldiğini görüyoruz.

GAD burcu Koç olan Zelenski’nin konfor alanı, iddialı olmak, anlık çıkışlar yapmak, fikirler üretmek, çocuk ruhlu olmak, kendi burnunun dikine gitmek, bencillik, anlık ve dürtüsel hareket etmek, önder ruhlu olmak… Doğrusu kendini en iyi bu şekilde ifade ediyor.

GAD haritasında 1. Ev’e çektiğimizdeyse Koç burcunun yönetici gezegeni olan Mars çıkıyor karşımıza; Mars da haritasında Aslan burcunda 4. Ev’de… İnatçı, geri adım atmayan, kendini her koşulda haklı gören, iddialı, sahne ve gösterilere hazır ve yetenekli, kendini önemseyen bir yapı görüyoruz. Bilhassa 4. Ev’deki Mars’la ne yazık ki pek de rahat olmayan bir aile yapısından geldiğine işaret ediyor. Bilhassa Mars’la Güneş’i haritasında karşı karşıya oluşu; anarşist bir ruh, sakin kalamayan, yüksek enerjili, otoriteyle ilişkilerde sorunları olan biri bulunduğunu hatta babayla çatışmalarını gösteriyor. Zelenski’nin de sakin bir karakter bulunduğunu söylemek zor.

Gidişat asla iyi değil

Hayatta öğrenmesi ihtiyaç duyulan temel mevzular; dış ilişkiler, eşitlik, hakkaniyet, hak ve hukuka uygun hareket etmek, karar alırken başkalarının düşünce ve düşüncelerine de kulak vermek, sanat-yaratıcılık benzer biçimde mevzularla ilgilenmek… KAD haritasına gore Venüs 4. Ev’de ve Kova burcunda… Hayata geliş amacı, tekamülüyle toplumu sevgiyle eğitmek, insanları hatta ülkeleri birleştirmek, birlik olmak, diplomatik olmak, korumak, gözetmek, ekiplerle hareket edebilmek bulunduğunu görüyoruz.

Her iki liderin de haritalarına baktığımızda Putin’in kuvvetli Plüton’u ve Zelenski’ninse kuvvetli Mars’ı göze çarpıyor. Zelenski, Putin’e nazaran daha ılımlı, yumuşatıcı, birleştirici bir tarafı var. Putin’in haritasındaki Plüton’un acımasızlığı karşısında ümit ederim Zelenski’nin hakkaniyet, sevgi, beraberlik, dayanışma, bir araya getirme etkisiyle elini güçlendirebilir.

Putin’in karakterini azca oldukca biliyordum fakat haritasını görünce anladım ki hakikaten korkulması ihtiyaç duyulan biri… Kazanmak için her yolu denemeye oldukca uygun, oldukca dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir karakter ve oldukca acımasız… Ümit ederim Zelenski’ye gereksinim duyan her türlü destek en kısa zamanda gelir ve yaşanmış olan kaos biter. Zira gidişat asla iyi değil, dostlar… Dilerim bu harp bir an ilkin durur ve bu, insanlığın görmüş olduğu son harp olur!

 

ETİKETLER: , , ,
YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.