Rusya’dan Avrupa ile meydana getirilen uzay görevleri hakkında karar! O projeler iptal oldu

27.02.2022
Rusya’dan Avrupa ile meydana getirilen uzay görevleri hakkında karar! O projeler iptal oldu


Rusya‘nın Ukrayna işgali tüm dünyada ses getirmeye devam ediyor. Birçok ülke ve büyük firmalar, tavırlarını koyabilmek adına Rusya ve Rus toplumuna yönelik yaptırımlara başladı. Kremlin, bilhassa ABD ve Avrupa‘nın ağır yaptırımları ile karşı karşıya kaldı. Şimdi ise Rusya’nın uzay projeleri sekteye uğramış durumda.

Meta’dan önemli adım: Rusya devlet medyasını engelledi


Meta’dan önemli adım: Rusya devlet medyasını engelledi

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında Meta, önemli uygulamalar yapıyor. Rusya devlet medyası, çeşitli yasaklamayla karşı karşıya duracak.

Rusya, Fransız Guyanası’ndaki Soyuz roket fırlatması durdurdu

Tüm dünyayı tesiri altına alan Rusya’nın Ukrayna işgali, asla şüphesiz birçok yönden negatif sonuçlar doğuruyor. Öyleki ki Ruslar, büyük yaptırımlarla karşı karşıya kaldı. Yalnız bu yaptırımlara Ruslardan da tepki gecikmiyor. Space.com’un yayınladığı rapora gore Avrupa Birliği’nin yapmış olduğu yaptırımlar yüzünden, Rus Uzay ajansı, Fransız Guyanası’nda ve Kazakistan’daki Baikonur Uzay Üssü’nde yapacağı Soyuz roket fırlatmalarını geçici olarak durdurdu.

Roscosmos ve roket üstünde çalışan diğeri Rus şirketleri, 87 çalışanının tamamını Kourou’daki Guyana Uzay Merkezi’nden çekmeye hazırlanıyor. Rus uzay ajansı mevzuyla ilgili açıklamayı Twitter üstünden yapmış oldu. Meydana getirilen açıklamada şu ifadelere yer verildi.

Roscosmos, Kourou Cosmodrome’dan uzay fırlatmaları organize etme ve konsolide fırlatma ekibi de dahil olmak suretiyle personelini Fransız Guyanası’ndan çekme mevzusunda Avrupalı ​​ortaklarla işbirliğini askıya alıyor.

Avrupalı ​​fırlatma sağlayıcısı Arianespace, gelecek aylarda planlanan bazı uydu fırlatmaları için Roscosmos’nun Soyuz roketlerini kullanacaktı. Gelinen bu aşamada iş birliği şimdilik askıya alınmışa benziyor. Arianespace, Nisan ayında bir Soyuz roketi kullanarak iki Galileo uydusunu yörüngeye fırlatma planları yapıyordu.

Rusya ile Avrupa, birçok ortak uzay projesi üstünde çalışıyordu. Ortaklığın ExoMars isminde olan proje kapsamında Mars’a robotik görevi bu yıl içinde gerçekleşecekti. Şimdilik bu plan ile ilgili bir erteleme söz mevzusu değil. Mevzuya ilişkin olarak Avrupa Uzay Ajansı direktörü Josef Aschbacher, bazı açıklamalarda bulunmuş oldu.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Internasyonal Uzay İstasyonu (ISS) ve ExoMars projeleri de dahil olmak suretiyle tüm programcıları üstünde birlikte çalışmaya devam ediyor. Neredeyse aksi bir karar alınmadı ve bu mevzuda gelişen durumları izlemeye devam edeceğiz.

Roscosmos başkanı Dmitry Rogozin, Arianespace ile ilişkileri geçici olarak kestiklerini açıklarken ABD ile olan bir proje ortaklığının da bozulduğunu belirtti. Rogozin, Venera-D isminde olan Venüs’ü keşfetme ortak projesinden ABD’yi çıkardıklarını belirtti. Roscosmos başkanı ek olarak, bu yaptırımların Rusya ile NASA arasındaki ilişkilere zarar vereceğini, hatta Internasyonal Uzay İstasyonu’nun çöküşüne kadar gidebileceğini iddia etti.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.