Rusya’dan Instagram sonucu! WhatsApp da tehlikede

12.03.2022
Rusya’dan Instagram sonucu! WhatsApp da tehlikede


Rusya Federal Data Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor), Feysbuk ve Twitter’ı yasaklamıştı. Feysbuk ile Instagram ve WhatsApp’ın da çatı şirketi olan Meta, bu hafta ülkelerde nefret söylemi politikasında değişikliğe giderek Rus askerlerine yönelik sertlik çağrılarına izin verme sonucu aldı.

Meta bu sonucu sebebiyle “aşırılıkçı” eleştirilerine maruz kalırken, Rus Hükümeti’nin tepkisi gecikmedi. Federal Data Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu tarafınca meydana getirilen açıklamaya nazaran, Rusya Federasyonu Başsavcılığı’nın talebi üzerine ülkede Instagram uygulamasına erişim engeli getirilmesine karar verildi.

Meta, Rusya – Ukrayna savaşına dahil oluyor!


Meta, Rusya – Ukrayna savaşına dahil oluyor!

Meta, Rusya ile Ukrayna arasındaki cenk sebebiyle, bazı ülkelerdeki politikalarını değiştirerek sertlik çağrısı yapanlara izin verecek.

Instagram’ın Ruslara sertlik çağrısına izin verdiği vurgulandı

Roskomnadzor resmi web sayfasında yapmış olduğu paylaşımda Meta İletişim Direktörü Andy Stone’un Ruslara yönelik sertlik çağrılarına izin vereceklerini açıkladığını hatırlattı. Federal Data Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu, erişim engeli kararını şu ifadelerle duyurdu:

Instagram, askeri personel de dahil olmak suretiyle Rusya Federasyonu vatandaşlarına karşı sertlik çağrıları içeren materyalleri dağıtıyor. Rusya Federasyonu Başsavcılığı’nın talebi doğrultusunda, Rusya Federasyonu’nda Instagram’a (Meta Platforms, Inc.’e ilişkin) erişim sınırlandırılmıştır

rusya app store

Rusya’nın yeni kararıyla birlikte Meta’ya bağlı iki toplumsal medya platformu: Instagram ve Feysbuk’a erişim kısıtlandı. Dünya genelinde aylık 1 milyardan fazla kullanıcısı bulunan WhatsApp’a ise hala ülkede erişilebiliyor. Yalnız Meta ile Rus Hükümeti arasındaki kriz devam ederse, WhatsApp’ın da yasaklanabileceği tahmin ediliyor.

Öte taraftan Ruslar yalnız Instagram ve Feysbuk’a değil, Netflix ve Prime Video’ya da erişemiyor. Zira Netflix geçtiğimiz günlerde “Mevcut durumlar sebebiyle, hizmetimizi askıya aldık” sözleriyle Rusya’da etkinlik göstermeyi durdurduğunu deklare etti. Aynı sonucu Amazon, Prime Video için de aldı.

TikTok, Google, Apple, Microsoft, Activision benzer şekilde birçok şirket de Rusya’daki faaliyetlerini durdurdu. Peki ya sizler bu mevzuda neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmında yada SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.