Rusya’nın altın rezervlerini kullanımı zorlaşıyor

20.03.2022
Rusya’nın altın rezervlerini kullanımı zorlaşıyorRusya-Ukrayna savaşının getirmiş olduğu ekonomik yaptırımlar Rusya ekonomisine ağır darbeler vurdu ve altın rezervlerini kullanmakla ilgili problem yaşıyor.

Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının devam etmesi karşısında Batı ülkelerinin yaptırımlarının kapsamı giderek artıyor. Ukrayna’da devam eden cenk ve Batılı ülkelerin yaptırımlarıyla, Rus para birimi ruble kıymet kaybederek üstün dereceli seviyelere düşerken, ülkede altın talebinin yüksek seviyelere çıkmış olduğu biliniyor.

Ukrayna’da başlatmış olduğu savaşın peşinden Batı ülkeleri tarafınca küresel ekonomiden izole edilen Rusya, yaptırımlar sebebiyle 140 milyar dolar tutarındaki altın rezervine alıcı bulmakta güçlük çekiyor.

ALTINDA RUSYA’NIN TİCARET YAPMASI ZORLAŞIYOR

Rusya’nın ortalama 300 milyar dolar tutarındaki internasyonal rezervlerine erişimi dondurulurken, rezervlerinin üçte birini teşkil eden altın ve yuan rezervlerini kullanımı da zorlaştırılmaya çalışılıyor. Batı ülkelerinin yaptırımları petrolde olduğu şeklinde altında da Rusya’nın tecim yapmasını zorlaştırırken, İngiltere ve ABD, Rusya’nın altın rezervlerini kullanmasını engellemeye yönelik adımlar atıyor.

Rusya nın altın rezervlerini kullanması zorlaşıyor #1

İLK ADIM İNGİLTERE’DEN GELDİ

Bu kapsamda, Londra Külçe Piyasası Birliği (LBMA) geçen hafta Rusya’nın Londra altın piyasasında altınlarını satmasını engellemek amacıyla tüm Rus rafinerilerini akredite sıralamasında askıya aldı.

LONDRA PAZARINA RUS ALTINLARININ GİRİŞİNE YASAK

Söz mevzusu kararla her yıl trilyonlarca dolarlık kıymetli metal ticaretinin yapıldığı Londra pazarına Rus altınlarının girişine fiili yasak getirildi.

RUSYA’NIN ALTIN REZERVLERİ AMERİKALI SENATÖRLERİN HEDEFİ OLDU

İngiltere’deki bu gelişmeyi, ABD Senatosunun, ABD vatandaşlarının Rus altınıyla herhangi bir işlem yapmasını yasaklayacak yeni yasa tasarısı takip etti.

ABD’de Cumhuriyetçi ve Demokratlardan oluşan bir grup senatör, Rusya’nın altınlarını satmasını önlemek amacıyla yasa tasarısı sundu.

Söz mevzusu tasarıyı sunan senatörlerden Angus King, mevzuya ilişkin açıklamasında, Rusya’nın “devasa altın arzının” Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ülke ekonomisinin daha da kötüleşmesini önlemek için kullanabileceği birkaç varlıktan biri bulunduğunu belirtti.

Bu rezervlere yaptırım getirerek Rusya’nın dünya ekonomisinden daha da izole edilebileceğini vurgulayan King, “Putin’in giderek artan maliyetli askeri kampanyasının zorluğunu artırabiliriz.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

DÜNYANIN EN BÜYÜK 5’İNCİ ALTIN REZERVİNE SAHİP

Rusya, 140 milyar dolar tutarındaki 2 bin 300 tonluk altınla dünyanın en büyük 5’inci altın rezervine haiz ülkesi konumunda bulunuyor. Ülkenin altın rezervlerini son 15 yılda toplamış olduğu ve bunun Rusya için bir tür “ekonomik sigorta” olmasının amaçlandığı belirtiliyor.

VATANDAŞLARIN ALTIN ALMALARI TEŞVİK EDİLİYOR

Rusya’da rublenin kıymet kaybetmesi sebebiyle vatandaşlar döviz alımını yoğunlaştırmış, bunun üstüne ülkede altın alımlarında uygulanan KDV miktarı sıfırlanmıştı. Yetkililer bu adımın, vatandaşları döviz yerine bankalardan altın almaya yönlendireceğini ifade etmişlerdi.

Rusya Merkez Bankası da 15 Mart’ta almış olduğu kararla vatandaşların artan altın talebi sebebiyle bankalardan altın almayı durdurduğunu açıklamıştı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.