Rusya’nın Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi üyeliği askıya alındı

25.02.2022
Rusya’nın Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi üyeliği askıya alındıAvrupa Konseyi, Rusya’nın Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi üyeliğinin askıya alındığını duyurdu.


Rusya’nın Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi üyeliği askıya alındı

Avrupa Konseyi’nden meydana getirilen açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlemiş olduğu operasyon sebebiyle Avrupa Konseyi ve Bakanlar Komitesi Parlamenterler Meclisi’ndeki üyeliğinin askıya alındığı bildirildi.

Konsey, Rusya’nın halen Avrupa Konseyi’nin üyesi olmaya devam ettiğini, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi de dahil olmak suretiyle ilgili Avrupa Konseyi sözleşmelerine halen taraf bulunduğunu kaydetti.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki de, Rusya’nın Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi üyeliğinin askıya alınması prosedürünün Ukrayna ve Polonya’nın inisiyatifi üstüne başlatıldığını bildirmişti.

40’TAN FAZLA ÜLKE AVRUPA KONSEYİ’NE ÜYE

Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri dahil olmak suretiyle bugün 40’tan fazla ülkeyi içeren bir siyasal teşkilat olan ve 1949 senesinde kurulan Avrupa Konseyi, insan hakları ve demokrasinin korunması ve teşviki, üye devletlerin kültür alanındaki işbirliğinin geliştirilmesi şeklinde görevleri üstüne alıyor.

Rusya’nın Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi üyeliği askıya alındı #1

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir