Mutluluk Partisi’nden vaka yaratan ‘altılı masa’ çıkışı! Karamollaoğlu: Eskisi kadar bir önemi kalmadı

15.08.2022
Mutluluk Partisi’nden vaka yaratan ‘altılı masa’ çıkışı! Karamollaoğlu: Eskisi kadar bir önemi kalmadı


Türkiye, 2023 seçimlerine doğru giderken, “6’lı masa”nın cumhurbaşkanı talibi hemen hemen açıklanmadı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu her fırsatta adaylık için hazır bulunduğunu belirtirken, İYİ Parti lideri Meral Akşener ise “Ben aday değilim” diyerek noktayı koydu. Karşıcılık liderlerinden oluşan “6’lı masa”da toplantılar devam ederken Mutluluk Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun yapmış olduğu izahat gündem yarattı. Karamollaoğlu, seçim yasasındaki değişimleri işaret ederken “6’lı masanın eskiden olduğu şeklinde büyük bir önemi kalmadı.” diye konuştu.

Mutluluk Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, iki günlük programı için Bursa’ya geldi. İlk olarak Kestel Yeşilvadi Mesire Alanında ‘Geleneksel Ulusal Görüş Buluşması’na katılan Karamollaoğlu, hemen sonra Nilüfer ilçesindeki Bursa Lozan Mübadilleri Kültür ve Dayanışma Derneği’ne geçti. Burada Mübadele Evi’ni gezen Karamollaoğlu’na dernek başkanı Ali Korkut ve dernek üyeleri, müze ile data verdi. Sonrasında Mübadele Evi’nin tarafındaki Mübadele Kahvesi’ne giden Temel Karamollaoğlu, vatandaşlarla bir araya geldi. Karamollaoğlu, arkasından Bursa Sivaslılar Kültür ve Dayanışma Derneği’ni ziyaret etti. Burada hemşerileriyle bir araya gelen Karamollaoğlu, dernek üyeleriyle söyleşi etti. Ankara’da dün büyük bir toplantı yaptıklarını belirten Mutluluk Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, “Görüşmede 2 bine yakın bir katılım oldu. Bizim için bu seçim startı vermek şeklinde bir iş oldu. Her yerde bir çalışmamız var. Tüm illerde inşallah birazcık daha hızlanacak. Birazcık daha çaba gösterilecek” dedi.

KARAMOLLAOĞLU: ‘6’LI MASANIN ESKİSİ GİBİ ÖNEMİ KALMADI’

Dernek üyelerinden birinin ‘Koalisyon olarak mı gireceksiniz?’ sorusuna yanıt veren Temel Karamollaoğlu, “Koalisyon diye bir şey yok artık aslen. Şu demek oluyor ki 6’lı masa benim kanaatim devam eder. Fakat 6’lı masanın eskiden olduğu şeklinde büyük bir önemi kalmadı. Seçim kanununda değişim yapılınca kısaca birlikte olmanın getirmiş olduğu ekstradan bir avantaj vardı, o kalktı. Fakat onun kalkması aslen bizi de etkisinde bırakır. Fakat Bahçeli’yi daha fazlaca etkiledi. Şu demek oluyor ki onun oyları yüzde 6’ya fikir milletvekili çıkaramama ihtimali çıktı ortaya şimdi. Ne olacak, bakalım. Acaba sonbaharda bir seçim olur mu? Şu demek oluyor ki bir şahıs karar verecek. Tayyip Bey’in neye nazaran karar vereceğini bilemiyorum” diye konuştu.

1

‘CUMHURBASKANINA TEVECCÜH AK PARTİ’YLE AYNI DEĞİL’

Ziyaret esnasında gazetecilerin de sorularını yanıtlayan Karamollaoğlu, seçimler öncesi AK Parti’de tereddüt ve endişenin bulunduğunu söyleyerek, “Şu demek oluyor ki görünen o ki AK Parti oylarında ciddi bir düşüş var. Bu her yerde görülüyor. Fakat bu ne manaya geliyor? Ne kadar olacak? Ortaya konan tablo birazcık fazla şeklinde gözüküyor düşüşün. Cumhurbaşkanlığında öbürü kadar değil. Şu demek oluyor ki Tayyip Bey’in şahsına müteveccih, seçmen birazcık daha tutarlı oraya bağlı şeklinde gözüküyor fakat partiye erişince aynı seviyede değil destek” ifadelerini kullandı.

2

‘KENDİSİNİN TEKRAR ADAY OLABİLMESİ MECLİS’İN KARARIYLA OLUR’

Seçimlere ortalama 10 ay kaldığını belirten Temel Karamollaoğlu, “Bir seneden daha kısa bir vakit. Sadece seçimlerin ne vakit yapılacağı mevzusunda tek yetkili şahıs Cumhurbaşkanı olduğundan bir tahminde bulunmak kolay değil. Tayyip Bey eğer seçimlerin daha ilkin yapılmasını uygun görürse kendisi için sonucu alır, kimse de engel olması imkansız. Sadece kendisinin yeniden aday olabilmesi Meclis’in kararıyla olur. Bugünkü Anayasa’ya nazaran üçüncü dönem olmuş olacak. Bu aşamada bir düşüncesi var mı bilmiyoruz. Yalnız eğer öyleki bir düşüncesi var ise kendisi büyük olasılıkla başka birisini de aday izah edebilir. Fakat ben bunu birazcık zayıf küçük bir ihtimal diye görüyorum. Bu aşamada muhalefette bulunan şu anda 6 partinin bir araya gelip bu mevzuları görüşmesi bir bakıma seçimlere ortaklaşa bir hazırlık içinde olmalarını önemsiyorum. Umut ederim ki bu hazırlıklar olumlu bir istikamette gelişir. Düzgüsel kanuni prosedürün haricinde bir yola girmez Türkiye. Bundan dolayı da bizim kısaca birazcık daha dikkatli olmamıza, bu seçimlerin rahatlık ve sulh içinde yapılmasını sağlamaya ihtiyacımız var. Tanrı yardımcımız olsun” ifadelerini kullandı.

3

CUMHURBAŞKANI ADAYI KİM OLACAK?

Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi için ısrar edildiğine dikkat çeken Karamollaoğlu, “Şu demek oluyor ki hiçbir yerde seçim zamanı belli olmadan adaylar belirlenmez. Bu genel kuraldır. Onun için seçim zamanı belirlendi mi, minimum üç ay var anlama gelir seçime. O vakit da hızlıca bir karar verilir. Ve o karara nazaran de icraat yapılır diye umut ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanlığına aday olma mevzusunda niyetinin olup olmadığı sorulması üstüne Temel Karamollaoğlu, “Şu demek oluyor ki ben o mevzuda görüşümü daha öncesinden söyledim. Takdir her neyse o olur, bakalım. Görelim Mevla’m neyler? Ne eylerse güzel eyler” diye konuştu.

4

‘KOALİSYONLAR SEÇİMLERDEN SONRA YAPILIR’

6’lı masanın üyelerinden birisinin de Mutluluk Partisi bulunduğunu hatırlatan Karamollaoğlu, “Hasbelkader son toplantı bizim ev sahipliğimizde önümüzdeki pazar günü yapılacak. Şu demek oluyor ki uyum içinde bugüne dek bir emek harcama yapılmış oldu. Bazı ilke kararları alındı. Bundan sonrasında da bu çalışmaların iyi mi olacağına dair birkaç adımın daha atılmasına gerekseme var kanaatindeyim. Bundan dolayı geçmişte de söylemiştim. Daha öncesinden, kısaca koalisyonlar seçimden sonrasında yapılır. Fakat bu sefer Cumhurbaşkanlığı seçimi esas olduğundan Cumhurbaşkanlığından bir şahıs desteklenecekse onunla kim aday olacaksa bir mutabakat sağlanması gerekir ki, hepimiz o mutabakata nazaran politikalarını belirlesin. Onu da önümüzdeki birkaç ay zarfında görürüz diye umut ediyorum” dedi.

(DHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı vefat ettiCHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı vefat etti
9 anket şirketinin son seçim anketleri! 9 anket şirketinin son seçim anketleri!
Korkunç kaza! 15 araç birbirine girdi, otoyolda trafik durdu: 10 yaralıKorkulu kaza! 15 vasıta birbirine girdi, otoyolda trafik durdu: 10 yaralıYAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.