Saçtaki bu değişim Alzheimer hastalarının yüzde 70’inde görülüyor

16.08.2022
Saçtaki bu değişim Alzheimer hastalarının yüzde 70’inde görülüyor


Alzheimer hastalığının erken teşhisi yaşam standardını artırarak yaşam beklentisini uzatabilir. Yeni emekler, hastalığın saç değişiklikleriyle ortaya çıkabileceğini gösteriyor.

Saçtaki bu değişiklik Alzheimer hastalarının yüzde 70'inde görülüyor

Alzheimer’ın ilerlemesini yavaşlatabilecek ilaçlar bulunmamaktadır ve bu yüzden doğru bir erken teşhis, Alzheimer hastalığında yaşam standardını artırarak yaşam beklentisini uzatabilir.

Yeni emekler, saç ve ciltteki değişimlerle kendini gösterebilen Alzheimer emarelerine dikkat edilmesi icap ettiğini gösteriyor. Bu emareler, bilhassa hastalığın ilk evrelerinde uyarı işaretleri olarak görülüyor.

Bilhassa saç ve tırnaklardaki lezyonların bunama ile ilişkili bulunduğunu ve erken teşhis için mühim sinyaller olabileceğini gösteren birçok emek verme bulunuyor.

Saçtaki bu değişiklik Alzheimer hastalarının yüzde 70 inde görülüyor #1

Saç ve ciltteki değişikliklere dikkat edin

Alzheimer hastalığının sebepleri günümüzde hala belirsizdir ve birçok risk faktörü tanımlanmıştır. Tüm demans alt tipleri içinde Alzheimer hastalığı en yaygın olanıdır ve tüm vakaların ortalama yarısını oluşturur.

Emek harcamalar, Alzheimer hastalığı ile değişik cilt hastalıkları içinde ilişki bulunduğunu gösteriyor. Bilişsel gerilemeye çoğu zaman yaralar şeklinde cilt lezyonlarının eşlik etmiş olduğu, ek olarak ekskoriasyonlar, mikoz ve yürüyüş bozukluğuna bağlı travma sonrası yaraların eşlik etmiş olduğu gösterilmiştir. Bu tür lezyonlar ağırlıklı olarak saç ve tırnaklarda meydana gelir.

Bilhassa, Alzheimer hastalığı ile bazı genlerdeki mutasyonlar içinde aşağıdaki şeklinde cilt problemlerine yol açabilecek bir ilişki bulunmuş oldu:

– Deri döküntüleri,

– Saç rengindeki değişimler,

– Cilt kanseri riskinde artış.

Araştırmalar ek olarak Alzheimer hastalığı olan hastalardan alınan saç örneklerinin yüzde 70’inin artık büyümediğini ve kolayca kırıldığını gösteriyor. Emek harcamalar, saçların çoğu zaman kaba ve düzensiz bir görünüm almasının Alzheimer hastalığının erken bir emaresi olabileceğini gösteriyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.