Safari tarayıcı için önemli karanlık mod yeniliği yolda

01.03.2022
Safari tarayıcı için önemli karanlık mod yeniliği yolda


Bir web sitesinin yada uygulamanın arayüzünü siyaha çevirerek bilhassa gece vakti gözün yorulmasını engellemiş olan karanlık mod Android, iOS, Windows dahil her platformda mevcut. Karanlık mod ile ilgili en sık eleştirilerden bir tanesiyse: telefon ayarlarından bağımsız olarak uygulamalarda açılıp kapatılamaması yönünde geliyor.

Apple, iOS 13 ile iPhone ve iPad’e karanlık mod desteği getirmişti. Bu özellik cihazda açık olduğu zaman Safari, destekleyen web sayfalarını otomatikman karanlık modda açıyor. Desteklemeyen siteler ise Safari Okuyucu vasıtasıyla karanlık modda görüntülenebiliyor. Tarayıcı için geliştirilen yeni özellik ortaya çıktı.

Apple’ın klavyeli bilgisayar tasarımı ortaya çıktı!


Apple’ın klavyeli bilgisayar tasarımı ortaya çıktı!

ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi tarafınca gösterilen yeni patent ile Apple klavyeli bilgisayar tasarımı ortaya çıktı. İşte o patent!

Safari’de siteye hususi karanlık mod tercihi yapılabilecek

Apple’ın açık kaynaklı tarayıcı motoru WebKit ile geliştirilen Safari uygulamasında artık web sayfaları için ayrı ayrı karanlık mod tercihi yapılabilecek. Örnek olarak iPhone yada iPad’inizi açık modda kullanıyor olsanız bile, istediğiniz bir siteyi karanlık modda görüntüleyebileceksiniz. Aynı şekilde tam tersi de mümkün olacak.

safari-chromeda-olamayan-bir-ozelligi-getiriyor

9to5Mac’in haberine bakılırsa, özellik daha geliştirme aşamasında ve Apple neredeyse beta sürecini dahi başlatmış değil. Bu aşamada iki olasılık var; Apple yeni özelliği iOS 15.4 yada sonraki iOS 15 güncellemelerinden biriyle kullanıma sunabileceği şeklinde, WWDC22 etkinliğinde tanıtılması beklenen iOS 16 işletim sistemiyle de hayata geçirebilir.

Karanlık mod Apple’ın Mail, Harita, Notlar, Mesajlar, Rehber dahil tüm sistem uygulamalarında kullanılabiliyor. Gün batımında yada belirli bir saatte otomatik açılacak şekilde ayarlanabilen karanlık mod bununla beraber isteğe bağlı olarak duvar kağıdının rengini de açık/koyu yapabiliyor.

Karanlık modu ne çoğunlukla kullanıyorsunuz? Düşünceleriniz yorum kısmında yada SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.